INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

Brighton - Manchester United 2-1 » „Pescărușii” dau lovitura în prelungiri și „ciugulesc” toate cele 3 puncte!

Brighton - Manchester United // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat sambata, 24 august 2024 16:26 / Actualizat sambata, 24 august 2024 16:34

Brighton a învins-o pe Manchester United în etapa 2 din Premier League, 2-1 pe Amex Stadium.

Programul etapei 2 din Premier League

Deschiderea rundei secunde din noul sezon de Premier League a pus față în față două echipe victorioase în runda inaugurală, pe Brighton (3-0 cu Everton) și Manchester United (1-0 cu Fulham).

Meciul a avut un ritm bun încă din primele minute. Amad Diallo ('11) și Casemiro ('23) au fost primii care le-au dat emoții gazdelor, dar cei 2 „diavoli” au ratat ținta.

Dacă Diallo și Casemiro au iertat, Danny Welbeck nu a făcut-o. Atacantul englez, crescut chiar de Manchester United, a deschis scorul în minutul 32, când s-a întins pentru a împinge în plasă mingea centrată de Mitoma în careul mic.

United a răspuns în partea secundă, când a legat câteva atacuri incisive. Amad Diallo a egalat în minutul 60, după o acțiune individuală. El a avut ceva noroc, întrucât șutul i-a fost deviat de Van Hecke.

Ce fază curioasă! Cum a fost anulat golul lui Manchester United

La 10 minute distanță, United a sărbătorit golul 2, numai că reușita care părea să-i aparțină lui Garnacho a fost anulată la intervenția video arbitrajului. Garnacho și-a cadrat execuția, mingea ar fi intrat în poartă, numai că l-a lovit în genunchi pe Joshua Zirkzee, aflat în alunecare, chiar pe linia porții!

Zirkzee era în ofsaid în momentul execuției lui Garnacho, în fața acestuia, astfel că golul a fost anulat. O fază nefericită pentru oaspeți, având în vedere că mingea ar fi intrat oricum în poartă.

Zirkzee, aflat în ofsaid, este lovit de balon înainte ca acesta să intre în plasă

Zguduită de această fază, United a cedat în prelungiri, în minutul 90+5, când i-a permis lui Joao Pedro să înscrie golul victoriei. Brazilianul a fost „uitat” în careul advers și a finalizat nestingherit, cu capul, din centrarea lui Adingra.

3 puncte pentru Brighton, care are victorii consecutive în acest început de sezon.

FINAL » Brighton - Manchester United 2-1

Brighton - Manchester United, echipe de start:

BRIGHTON (4-2-3-1): Steele - Veltman, Van Hecke, Dunk (cpt.), Hinshelwood - Milner, Gilmour - Minteh, J. Pedro, Mitoma - Welbeck
Rezerve: Rushworth - Lamptey, Igor Julio, Webster, Enciso, Georginio, Baleba, Adingra, Ayari
Antrenor: Fabian Hurzeler

MANCHESTER UNITED (4-2-3-1): Onana - Mazraoui, Maguire, Li. Martinez, Dalot - Casemiro, Mainoo - Diallo, Mount, Rashford - B. Fernandes (cpt.)
Rezerve: Bayindir - De Ligt, Evans, Collyer, Eriksen, McTominay, Antony, Garnacho, Zirkzee
Antrenor: Erik ten Hag

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Victor Pițurcă e convins că FCSB a greșit grav cu transferul lui Daniel Bîrligea: „Cum să dai două milioane pe el?”
FCU Craiova a câștigat acasă, dar a încheiat meciul din Liga 2 în huiduielile asistenței. Secvențele din final i-au scos din sărite pe fani
Liga 2
În seara în care Cristina Neagu și-a anunțat retragerea, Dinamo a câștigat lejer la debutul în Liga Campionilor
Handbal

„Mi-a spart o vioară Stradivarius în cap!” » Giovanni Becali, dezvăluire ca-n filme: „Avea fiecare câte un cuțit la gât!”

Gafă INCREDIBILĂ a președintelui Klaus Iohannis la ceremonia de decorare a sportivilor medaliați la Jocurile Olimpice și Paralimpice de la Paris! A citit greșit de pe foaie