Articol de Aurelian Botezatu - Publicat vineri, 11 februarie 2022 09:25 / Actualizat vineri, 11 februarie 2022 14:36
Arsenal a bifat 3 puncte în deplasarea cu Wolverhampton, scor 1-0, dar cel mai discutat moment al partidei n-a fost golul lui Gabriel (25). Faza zilei s-a consumat la mijlocul reprizei secunde (69), atunci când „tunarul” Gabriel Martinelli s-a ales cu două „galbene” în decursul a numai 5 secunde și a fost expediat la vestiare.
„Centralul” Michael Oliver i l-a arătat pe primul pentru că a stopat, neregulamentar, o repunere de la margine acordată amfitrionilor, iar pe cel de-al doilea, după un fault comis asupra lui Chiquinho în momentul imediat următor. Brazilianul a rămas cu gura căscată, refuzând să creadă ce i se întâmplă, iar în studiourile TV s-au pus „tunurile” pe Oliver.
„Aș vrea să știu și eu, câți arbitri din țara asta ar fi procedat la fel?! Pedant, Oliver!”, a comentat fostul apărător al lui Arsenal, Martin Keown, acum analist TV.
Un al fost fundaș, Rio Ferdinand, ex-Manchester United, crede că „arbitrul a vrut să fie la știri, ba chiar pe prima pagină. La primul fault poți să spui că e de «galben». Dar al doilea, mai ales imediat după, pur și simplu nu simt că merită un avertisment. Nicio șansă”.
4 jucătorieliminați a avut Arsenal până acum, în acest sezon. Ultimul, Martinelli
E îngrijorător. E prima dată când văd un astfel de cartonaș roșu în cei 18 ani de când sunt în această ligă. Cred că în situația asta dai cartonaș roșu doar dacă vrei neapărat s-o faci. Sunt nemulțumit de cum am fost arbitrați în acest sezon. Avem nevoie de explicații pentru ce se întâmplă cu VAR și pentru ce s-a întâmplat azi.
- Mikel Arteta, antrenor Arsenal
Citește mai multe știri din fotbalul internațional:
Gol la debut pentru Denis Alibec la Atromitos! Românul a înscris după aproape 6 luni
Lovitură uluitoare dată de UEFA » Drepturile pentru cupele europene, vândute pentru o sumă-record
![Dan Petrescu, invidios pe rivali: „FCSB cumpără pe bandă rulantă toți jucătorii buni din România” » Ce a spus despre succesul de la PAOK](https://cacheimg.gsp.ro/autocrop/smp-images-production/gsp.ro/16022025/1bc86ff7-b490-40e6-acee-f428f4c14217.jpg?width=195&height=130)
![Noi reacții în scandalul Sinner » Medvedev, Wawrinka, Kyrgios și Kafelnikov atacă: „WADA e cea mai coruptă organizație! Poți ajunge la orice înțelegere vrei, chiar dacă ești vinovat”](https://cacheimg.gsp.ro/autocrop/smp-images-production/gsp.ro/16022025/0098eb32-61c6-4686-bb69-cac80fd263da.jpg?width=195&height=130)
![Spaniolii scriu din nou despre transferul lui Andrei Rațiu la Barcelona » Cât vor să achite catalanii pentru el + Ce alte cluburi îl mai urmăresc](https://cacheimg.gsp.ro/autocrop/smp-images-production/gsp.ro/08022025/b3f3a977-9f16-4dec-bcbf-9bc76b76bfd9.jpg?width=195&height=130)
Anunț MAJOR: Jannik Sinner a acceptat 3 luni de suspendare din tenis! » Cum a motivat gestul