INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PARMA

VIDEO Dennis Man, elogiat în Italia după „dubla” de senzație cu Atalanta: „Întoarcerea lui SuperMan” » Nota primită de internaționalul român

Dennis Man / Foto: Imago Images

Articol de - Publicat luni, 05 august 2024 14:34 / Actualizat luni, 05 august 2024 18:16

Dennis Man (25 de ani) continuă să facă spectacol pentru Parma în meciurile amicale. După ce a marcat în succesul echipei sale cu Galatasaray (2-0), internaționalul român a reușit o „dublă” în victoria „cruciaților” cu Atalanta (4-1). Man a punctat în minutele 5 și 51.

La începutul amicalului, Dennis Man a pornit într-o cursă individuală de la 40 de metri. A profitat de spațiile libere lăsate de apărarea Atalantei și a deschis scorul cu un șut cu interiorul piciorului stâng la colțul lung.

Dublă de senzație pentru Dennis Man în Parma - Atalanta 4-1

La cinci minute de la startul reprizei secunde, Dennis Man a fost lăsat singur cu portarul advers, pe care l-a învins de această dată printr-un lob elegant, prin care a dus scorul la 3-1. Celelalte goluri ale partidei au fost marcate de către Bonny (30') și Partipilo (78') pentru învingători, respectiv Lookman (33') pentru învinși.

În urma prestației sale, Dennis Man a fost elogiat în presa din Italia. „Întoarcerea lui SuperMan: Parma o învinge pe Atalanta”, este titlul dat în Gazeta din Parma.

Dennis Man, lăudat pentru evoluția sa

„Când mingea pleacă spre el chiar le provoacă durere adversarilor. Înscrie un gol pe cont propriu ocolind cu o uşurinţă extremă apărarea Atalantei. Se distrează și își trece în cont dubla cu un lob precis înainte de a părăsi terenul în mijlocul aplauzelor”, a scris și Parma Live, care l-a notat pe internaționalul român cu 8, cea mai mare notă primită de un jucător de pe teren.

Dennis Man a fost lăudat inclusiv de către Fabio Pecchia, antrenorul Parmei, conform fortzaparma.it: „Man? Foarte bun, ca tot grupul. Toată lumea a intrat și toată lumea are aceeași dorință, ca băieții care au intrat în repriza a doua”.

Dennis Man confirmă în perioada de pregătire forma bună pe care a arătat-o la EURO 2024, când a oferit două pase de gol în România - Ucraina 3-0. El a fost golgheterul Parmei, campioana din Serie B, în sezonul trecut, cu 11 reușite. Man le-a oferit coechipierilor săi și șase pase decisive în cele 32 de meciuri pe care le-a jucat în campionatul trecut.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
L-a desființat! Jucătorul de la FCSB, criticat după derby-ul cu CFR: „E un fluturaș pe teren” + „Arată destul de prostuț defensiv”
Cristi Borcea și-a găsit cu greu cuvintele când a ajuns la căpătâiul lui Gigi Mulțescu: „Nu mai știu de câte ori...”

„Din cauza nevestelor, se certau și ei” » Camaradul lui Cornel Dinu povestește un conflict intim de la Dinamo și face dezvăluiri IREALE: „Am condus 4 ani fără permis! Bântuiam prin camere cu sticle de vin, fetele țipau”

A urcat pe scena de la Vocea României și nimeni nu și-a dat seama că e fiul legendei sportului românesc