INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SERIE A

Fiorentina - Juventus 0-1, în etapa #11 din Serie A » Juventus se apropie la două puncte de liderul Inter

Juventus
Juventus Foto: Imago

Articol de - Publicat duminica, 05 noiembrie 2023 21:45 / Actualizat duminica, 05 noiembrie 2023 23:50

Juventus a câștigat la limită deplasarea cu Fiorentina, scor 1-0, datorită golului marcat de Fabio Miretti și se apropie de liderul clasamentului, Inter, la doar două puncte. Derby-ul Italiei dintre Juventus și Inter este programat peste două etape la Torino.

Fotbalistul crescut la juniorii lui Tottenham, la primul gol în Liga 1: „Cu ei țin să marchez!”. Ce l-a impresionat în România
POLI IAȘI

Fiorentina - Juventus 0-1

• A marcat: Miretti '10

Juventus s-a impus la limită în deplasarea de la Fiorentina, scor 1-0, grație golului înscris de Fabio Miretti în minutul 10. Mijlocașul italian a marcat cu un șut puternic în colțul stâng după pasa lui Filip Kostic. Juventus se apropie astfel la doar două puncte în spatele liderului, Inter, pe care urmează să-l întâlnească acasă peste două etape în „Derby d'Italia”.

Fiorentina - Juventus, echipele de start:

Fiorentina (4-2-3-1): Terracciano - Parisi, Martinez Quarta, Ranier, Biraghi - Arthur, Mandragora - Kouame, Barak, Gonzalez - Beltran
Rezerve: Christensen, Martinelli, Amatucci, Bonaventura, Brekalo, Comuzzo, Duncan, Ikone, Infantino, Lopez, Milenkovic, Mina, Nzola, Sottil
Antrenor: Vincenzo Italiano

Juventus (3-5-2): Szczesny - Gatti, Bremer, Rugani - McKennie, Miretti, Locatelli, Rabiot, Kostic - Kean, Chiesa
Rezerve: Perin, Pinsoglio, Vlahovic, Yildiz, Nonge Boende, Caviglia, Milik, Iling, Huijsen, Cambiaso
Antrenor: Massimiliano Allegri

Arbitru: Daniele Chiffi (Padova, Italia)
Stadion: Artemio Franchi

Vincenzo Italiano și Allegri. Foto: Imago Images

Clasamentul la ZI din Serie A

Xavi, nervos după ce Barcelona a obținut victoria la ultima fază: „Inacceptabil!”

Fluminense câștigă în premieră Copa Libertadores, după o finală încrâncenată cu Boca Juniors! Meci nebun cu 126 de minute, trei goluri și două „roșii”

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga