INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

Erik ten Hag mai aduce un olandez la Manchester United! Englezii au anunțat că atacantul de la Euro s-a înțeles cu „diavolii”

Joshua Zirkzee / Foto: Imago

Articol de - Publicat duminica, 07 iulie 2024 20:13 / Actualizat duminica, 07 iulie 2024 20:13

Manchester United este aproape să obțină semnătura lui Joshua Zirkzee, atacantul de 23 de ani de la Bologna.

Zirkzee a bifat primele minute la Campionatul European în sfertul de finală Olanda - Turcia, scor 2-1.

Joshua Zirkzee are o clauză mică de reziliere

Conform The Athletic, preluat de Daily Mail, Manchester United a ajuns la un acord cu atacantul. Olandezul are o clauză de reziliere de 34 de milioane de euro.

Joshua Zirkzee a intrat pe radarul marilor echipe după ce a avut un sezon cu 12 goluri marcate pentru revelația din Serie A, Bologna.

În trecut au existat zvonuri că acesta este dorit insistent de AC Milan, dar englezii le-au luat fața italienilor în ultima săptămână, conform Daily Mail.

Atcantul olandez a făcut senzație în Serie A

Joshua Zirkzee și-a început junioratul în Olanda la ADO. Atacantul și-a continuat cariera la echipa U17 a lui Feyenoord și a fost transferat la juniorii lui Bayern Munchen în 2017. În 2020, Zirkzee a făcut pasul la echipa mare a bavarezilor. Pentru Bayern Munchen olandezul a bifat 17 apariții și a înscris 4 goluri. Zirkzee a jucat și în Champions League în tricoul celor de la Bayern Munchen.

În iarna lui 2021, Zirkzee a fost dat împrumut pentru 6 luni la Parma pentru a prinde minute. La echipa la care evoluează Dennis Man și Valentin Mihăilă, jucătorul a bifat doar 4 prezențe.

În vara lui 2021, a fost din nou împrumutat, de această dată la Anderlecht, unde a înscris de 18 ori în 47 de partide și a oferit 13 pase decisive. După anul de împrumut la Anderlecht, Zirkzee a prins transferul definitiv în Serie A în 2022. Bologna a plătit 8,5 milioane de euro pentru atacantul olandez.

În prezent Zirkzee are o cotă de piață de 50 de milioane de euro, conform site-urilor de specialitate.

VIDEO. Match Preview. Olanda - Anglia » Semifinală de la EURO 2024

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Femeia care l-a adus la disperare pe Gigi Becali, încătușată în București: „Se manifesta într-un mod agresiv”
Rapid îi poate da lovitura lui CFR Cluj » Un internațional ar fi aproape să semneze
Mihai Stoica a răbufnit după ce l-a auzit pe jucătorul lui Poli Iași: „Cum adică își dorește să ia CFR campionatul?”

Presa din Grecia a rezumat într-un SINGUR cuvânt eșecul lui PAOK cu FCSB din Europa League și a numit omul meciului

Așa se fac schimbările la FCSB! Imagini fabuloase cu Gigi Becali și Mihai Stoica surprinse de reporterul GSP