INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MLS

VIDEO Lionel Messi, revenire spectaculoasă » Două goluri și o pasă decisivă pentru argentinian în Inter Miami – Philadelphia Union 3-1

Lionel Messi a reuşit o „dublă” şi un assist sâmbătă seară, în victoria obţinută de Inter Miami cu 3-1 în faţa celor de la Philadelphia Union.

Articol de - Publicat duminica, 15 septembrie 2024 15:46 / Actualizat duminica, 15 septembrie 2024 19:40

Lionel Messi a reuşit o „dublă” şi un assist sâmbătă seară, în victoria obţinută de Inter Miami cu 3-1 în faţa celor de la Philadelphia Union. Astfel, starul argentinian a fost decisiv la revenirea sa pe teren, după accidentarea suferită în finala Copei America, meci câștigat de Argentina împotriva Columbiei (1-0).

Fostul fotbalist de la Barcelona și PSG a ratat ultimele 9 partide ale celor de la Inter Miami. Accidentarea suferită la Copa America a fost mai gravă decât se anticipa, însă la revenire argentinianul a făcut spectacol. Echipa sa a câștigat cu 3-1, iar Leo Messi a fost omul meciului.

„Remontada” în stilul Barcelonei pentru Inter Miami

Philadelphia Union a reușit să deschidă scorul după doar două minute de la startul partidei, grație reușitei lui Mikael Uhre.

Lionel Messi a ieșit la rampă în minutul 26. Argentinianul a primit balonul de la Luis Suarez în marginea careului, și-a ridiculizat un adversar și a trimis cu piciorul drept, pe jos, lângă bară, nelăsându-i nicio șansă portarului advers.

Patru minute mai târziu, superstarul argentinian a adus-o pe Inter Miami în avantaj. De data aceasta, Jordi Alba a fost cel cu pasa decisivă. Spaniolul a trimis o centrare la firul ierbii, iar Messi a punctat din nou, cu un șut din prima.

Scorul final a fost stabilit de „El Pistolero”, Luis Suarez. În prelungirile partidei, Messi și Suarez au combinat perfect la marginea careului advers.

Argentinianul i-a pasat decisiv colegului său, iar atacantul uruguayan, în vârstă de 37 de ani, a trimis un șut din prima direct în plasa porții adverse. Astfel, Inter Miami s-a impus cu 3-1 și s-a distanțat în clasament față de principalele urmăritoare.

Lionel Messi: „Sunt puțin obosit”

La finalul partidei, Lionel Messi a vorbit despre evoluția sa din meciul cu Philadelphia, dar și despre accidentarea suferită în luna iulie, la Copa America. Argentinianul a recunoscut că nu este încă refăcut sută la sută, dar s-a bucurat mult să revină pe gazon.

Adevărul este că sunt puțin obosit. Căldura și umiditatea din Miami nu ajută prea mult, dar îmi doream foarte mult să revin, am stat mult timp departe de teren. Puțin câte puțin, am început să mă antrenez cu echipa, să mă simt bine și de aceea am transmis că pot să încep ca titular, iar acum sunt foarte fericit” au fost cuvintele lui Lionel Messi după partida disputată sâmbătă seară.

VIDEO. Rezumatul meciului Inter Miami - Philadelphia Union (3-1)

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Ce pensie are Ilie Năstase, după recalculare: „Nici mai mult, nici mai puțin!”
Tenis
Dinamo încearcă să dea lovitura cu doi internaționali români » Unul e format de Hagi, altul a debutat și la prima reprezentativă

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”