INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

Pas decisiv făcut de Răzvan Marin! » Ce scriu italienii la revenirea mijlocașului român din vacanța de după Euro

Răzvan Marin (primul din dreapta, pe rândul de jos) a fost titular chiar de la primul meci după revenirea la Cagliari / Foto: X  Cagliari Calcio
Răzvan Marin (primul din dreapta, pe rândul de jos) a fost titular chiar de la primul meci după revenirea la Cagliari / Foto: X Cagliari Calcio

Articol de - Publicat miercuri, 31 iulie 2024 11:32 / Actualizat miercuri, 31 iulie 2024 12:14

Răzvan Marin (28 de ani), mijlocașul cu două goluri la Euro 2024, a impresionat chiar de la prima apariție după 2 ani și două luni de la ultimul meci oficial la Cagliari. Într-o primă repriză cu Catanzaro (2-0), a oferit un assist și a fost cel mai bun om al sarzilor, devenind tot mai clar că vrea să rămână în Serie A, sub comanda antrenorului Nicola.

Abia și-a reluat de câteva zile pregătirea cu Cagliari, echipa la care a revenit în această vară după împrumutul de la Empoli, însă a și ieșit în evidență.

Răzvan Marin s-a descurcat foarte bine la primele 45 de minute ale presezonului. Mai are contract până pe 30 iunie 2025 cu Cagliari / Foto: X Cagliari Calcio

Răzvan Marin s-a băgat deja la joc, ba chiar a intrat titular în amicalul disputat ieri, 2-0 cu Catanzaro (Serie B). A evoluat numai 45 de minute și a fost înlocuit la pauză, odată cu tot restul colegilor rossoblu, și și-a atras laude în presa italiană.

„Chiar s-a întors acum Răzvan Marin din vacanță?!”

„Suntem, oare, siguri că acesta era primul său joc din presezon și că nu a avut decât puțină vacanță? Întâia prezență a mijlocașului român în tricoul sarzilor, după o perioadă de 2 ani la Empoli și un Campionat European remarcabil cu România, încununat de o prestație excelentă a impresionat plăcut. Jucătorul curtat, așa cum susține presa elenă, de PAOK, pare decis să continue în Italia.

76de meciuri are Răzvan Marin la Cagliari, reușind 4 goluri și 12 assisturi. Sarzii l-au cumpărat cu 10 milioane de euro în 2021 de la Ajax, dar acum cota de piață pe Transfermarkt i-a scăzut la 3,5 milioane

„Pion indispensabil pe tabla de șah a lui Davide Nicola”

Calitate, intensitate și dinamism a demonstrat fostul jucător de la Ajax, în cele 45 de minute jucate. «Riscă» serios să treacă de la statutul de jucător de prisos la acela de pion indispensabil pentru tabla de șah a lui Nicola", a scris agenția Tuttomercatoweb.com despre debutul „tricolorului" de 28 de ani în acest presezon. În care Cagliari mai are sâmbătă un test de pregătire cu Modena, în deplasare.

Bucuria lui Răzvan Marin după primul gol al lui Cagliari / Foto: X Cagliari Calcio

Assist pentru Lapadula și ocazie creată de 2-0!

Însă ce a reușit Răzvan Marin în trei sferturi de ceas? „Pasă prețioasă a românului, care, din linia de trei sferturi, l-a deschis ideal pe Lapadula cu o atingere catifelată. Atacantul peruan a controlat mingea foarte bine și l-a bătut pe Pigliacelli cu șutul trimis din dreapta", a descris aceeași sursă faza deschiderii scorului, din minutul 5.

Același mijlocaș central a executat excelent și un corner din care sarzii puteau face mai devreme 2-0, la lovitura de cap a lui Adopo. Scorul acesta a fost stabilit definitiv însă, în minutul 75, de atacantul Pavoletti.

3pase decisive a avut (doar) Răzvan Marin în 31 de partide jucate la Empoli în sezonul trecut. Cel mai slab din cariera italiană

Răzvan Marin are trei oficiale la rând acasă în 21 de zile

Până la startul în noua ediție de Serie A, programat pe 18 august, acasă cu AS Roma, Cagliari va juca în Coppa Italia, pe 12, cu învingătoarea partidei dintre Carrarese și Catania. Tot pe „Unipol Domus”, la fel cum se va întâmpla cu duelul din etapa a doua, contra nou-promovatei Como!

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Șumudică nu se joacă: trei plecări dintr-un foc de la Rapid! Viorel Moldovan a făcut anunțul: „Au plecat deja, el va fi împrumutat”

„Domnule Ion Țiriac, ați primit pensia recalculată?” » Răspunsul miliardarului pentru GSP: „Mi-e rușine să spun! Scuzați-mă...”

Simona Halep și proaspăta soție a lui Ianis au atras toate privirile la evenimentul de la Academia lui Hagi