INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »

PSG s-a impus în fața lui Monaco, în Supercupa Franței » Debut de vis al lui Dani Alves în tricoul parizienilor: gol și pasă decisivă

Articol de George Titus Albulescu - Publicat duminica, 30 iulie 2017 12:18

Paris Saint-Germain a câștigat cu 2-1 meciul din Supercupa Franței împotriva lui Monaco, disputat la Tanger, în Maroc. Echipa lui Unai Emery a reușit să întoarcă scorul, după ce fusese condusă cu 1-0 la pauză.

Campioana din Hexagon a început mai bine partida și a înscris în minutul 30, prin golul lui Sidibe, care a fructificat o superbă pasă a lui Tielemans, mijlocașul belgian venit în această vară de la Anderlecht.

După pauză, brazilianul Dani Alves, în vârstă de 34 de ani, care a fost folosit pe postul de extremă dreaptă, a adus egalitatea pe tabela de marcaj, printr-o execuție remarcabilă din lovitură liberă de la 25 de metri.

PSG a dat lovitura de grație lui Monaco în minutul 63, când fostul jucător al lui Juventus a centrat perfect în careu, iar Rabiot a înscris de la 6 metri, cu o lovitură de cap, fără speranță pentru Subasici.

Monaco – PSG 1-2 (1-0) . Au marcat: Sidibe – 30’/ Dani Alves – 51’, Rabiot – 63’

Monaco: Subasici – Kongolo (Rony Lopes – 66’), Jemerson, Glik, Toure – Lemar, Fabinho, Tielemans, Sidibe (Saint-Maximin – 77’) – Mbappe (Carrillo – 71’), Falcao
Antrenor: Leonardo Jardim

PSG: Areola – Kurzawa, Thiago Silva, Marquinhos, Meunier – Rabiot, Thiago Motta (Matuidi – 71’), Verratti (Nkunku – 90’) – Pastore (Goncalo Guedes – 86’), Cavani, Dani Alves
Antrenor: Unai Emery

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Patronul milionar care merge cu metroul în București: „Fac socoteala, ies mult mai ieftin!”
Danezul care a venit să joace la Dinamo a rămas surprins de București: „Asta am făcut în prima zi” + Cum s-a trezit cu 50 de cenți în cont

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”