INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

Pune-ţi ochelari! » Robinho nu mai dă gol din 3 metri, singur cu poarta goală

Robinho a reușit numai două goluri în 11 meciuri la Milan în acest campionat, față de 14 în cel anterior

Articol de GSP - Publicat duminica, 04 decembrie 2011 00:00 / Actualizat sambata, 03 decembrie 2011 23:10

Atacantul brazilian a ajuns campionul ratărilor incredibile. Ultima ispravă cu Genoa (2-0) este a cincea din ultima lună la Milan.

Robinho l-a întrecut pe Fernando Torres. Nu doar prin numărul ratărilor cu poarta goală, ci mai ales la capitolul distanţei faţă de ţintă. Dacă atacantul spaniol al lui Chelsea a şutat pe lîngă bară de la 8 metri în partida cu Man. United, după ce-l driblase pe De Gea, brazilianul a comis-o de la trei paşi!

Ratarea sezonului s-a produs vineri seară, pe terenul lui Genoa. Milan avea 1-0 în minutul 61, după ce Ibrahimovici transformase penaltyul scos tot de el. Aquilani a recuperat o minge pe linia de fund, centrînd la Robinho. Assist de 2-0, de care brazilianul şi-a bătut însă joc. El a pus latul la 3,53 metri şi a înălţat mingea mult peste transversală, deşi era singurel cu toată poarta în faţă! Noroc că, după 18 minute, Nocerino i-a demonstrat cum se dă gol din acelaşi loc şi a făcut 2-0.

"Binho" nu e însă la prima ispravă din acest sezon. În ultima lună, a mai dat cu piciorul altor 4 situaţii imense. Una cu Barcelona (la 0-1), singur de la 4,19 metri, a doua cu BATE (la 1-0), după ce trecuse şi de portar, şi încă două contra Parmei la 3-1. Ratările din Liga Campionilor au fost însă decisive, pentru că Milan a pierdut cu Barcelona (2-3) şi a remizat în Belarus (1-1).

Atac cu lacrimogene
Meciul de la Genova a fost oprit 9 minute în prima repriză. Aerul devenise irespirabil din cauza gazelor lacrimogene la care a apelat poliţia pentru a stopa ciocnirile între fanii lui Milan şi cei ai lui Genoa în afara stadionului. Un cartuş cu gaze a fost tras şi la masa presei, pentru a-i potoli şi pe tifosii din tribună, jucătorii (foto) fiind obligaţi să-şi ascundă faţa sub tricouri.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Gigi Becali a scos azi 900.000 de euro din buzunar: „Am închis-o cu el, gata!”
FCSB a luat decizia în cazul lui Târnovanu! Ce se întâmplă cu portarul după gafa din meciul cu Petrolul
Mihai Stoica a numit cel mai bun fotbalist străin care a jucat în România: „Era altă categorie”

Gigi Becali a dezvăluit meciul la care va reveni pe stadion » Câți bani a strâns pe biletele din Europa League până acum

Bănel Nicoliță a dezvăluit ce salariu are în Liga 4 din România. Primă uriașă primită la semnătură