INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

VIDEO Răpusă pe Vallecas, Real Madrid pierde poziția de lider în La Liga » „Thriller” cu 5 goluri

Rayo Vallecano - Real Madrid 3-2 // foto: Guliver/gettyimages
Rayo Vallecano - Real Madrid 3-2 // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat marti, 08 noiembrie 2022 07:03 / Actualizat marti, 08 noiembrie 2022 09:10

Real Madrid a fost învinsă de Rayo Vallecano, 2-3, în ultimul meci al etapei 13 din La Liga. A fost prima înfrângere „blanco” din acest sezon de campionat.

Fără Benzema, Rudiger și Kroos, Real Madrid a fost surprinsă de presingul avansat și de agresivitatea gazdelor. Rayo a dat lovitura încă din minutul 5, atunci când Comesana a reluat cu stângul, la colțul lung, o centrare venită din banda stângă.

Reprezentanții lui Leeds au fost pe Arena Națională la FCSB - Rapid » Concluzia transmisă lui Adrian Ilie: „Asta mi-au spus!”
FCSB - Rapid 3-1
Reprezentanții lui Leeds au fost pe Arena Națională la FCSB - Rapid » Concluzia transmisă lui Adrian Ilie: „Asta mi-au spus!”

Real Madrid a plecat în căutarea golului egalizator, dar ocaziile mari le-au aparținut tot celor de la Rayo. A rămas 1-0, iar în minutul 36 Real a primit penalty după ce Marco Asensio a fost doborât în careul advers.

Modric a transformat fără emoții lovitura de la 11 metri, iar 4 minute mai târziu campioana Spaniei a intrat în avantaj, centrare Asensio din corner, finalizare Militao cu capul.

Real nu avea să intre în avantaj la pauză, pentru că Alvaro Garcia a egalat în minutul 44 cu un șut puternic, pe care Courtois nu l-a putut scoate.

Real Madrid, învinsă de Rayo Vallecano. Prima înfrângere a sezonului în La Liga pentru trupa lui Ancelotti

În partea a doua, și Rayo a beneficiat de un penalty, dictat în urma unui henț comis de Dani Carvajal. Courtois a blocat prima execuție a lui Oscar Trejo, dar arbitrii au decis repetarea penalty-ului, întrucât același Carvajal intrase în suprafața de pedeapsă înainte de executarea loviturii. Oricum, portarul belgian nu avea niciun picior pe linia porții în momentul șutului.

Courtois nu a putut interveni și a doua oară, deși a ghicit colțul ales de Trejo, astfel că Rayo a dus scorul la 3-2 în minutul 67. Până la finalul celor 100 de minute de joc - au fost 10 minute de prelungire în a doua parte - fiecare dintre echipe și-a trecut în cont o mare ocazie, dar scorul a rămas neschimbat.

Rezumatul VIDEO al meciului Rayo Vallecano - Real Madrid 3-2

Real Madrid rămâne pe 2 în La Liga, sub Barcelona. „Albii” au 32 de puncte, Barcelona 34. Etapa următoare, Real va juca pe teren propriu cu Cadiz (joi, ora 22:30), iar Barcelona în deplasare, cu Osasuna, chiar astăzi (22:30).

Mai multe știri din fotbalul internațional: 

Liverpool, scoasă la vânzare » Suma fabuloasă pe care o cer patronii americani

Programul optimilor din UCL și Europa League: când se joacă „șocurile” Liverpool - Real, PSG - Bayern și Barca - United

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Citește și:
Două plecări confirmate oficial de Rapid, chiar înaintea duelului cu FCSB
Superliga
Două plecări confirmate oficial de Rapid, chiar înaintea duelului cu FCSB
Din Superligă, la retrogradare în Liga 2! Cum explică transferul neașteptat: „Decât acasă...”
Liga 2
Din Superligă, la retrogradare în Liga 2! Cum explică transferul neașteptat: „Decât acasă...”
Șocul trăit de Florin Prunea când să intre în hotel cu noua lui cucerire: „Băi băieți, ia uitați-vă la mărul lui Adam!”
Nationala
Șocul trăit de Florin Prunea când să intre în hotel cu noua lui cucerire: „Băi băieți, ia uitați-vă la mărul lui Adam!”

Trucul interesant prin care Adrian Cristea spune că seduce femeile: „Dacă faci asta, e jumătate cucerită”

În sfârșit! După 16 ani, au reluat lucrările la „colosul uitat” » Imagini de pe șantierul unui stadion unic


Comentarii (2)
cpt.ahab
cpt.ahab  •  08 Noiembrie 2022, 11:50

Bine așa!

nucu43
nucu43  •  08 Noiembrie 2022, 08:27

Penalty-ul a fost repetat pentru ca intrasera jucatori in carey.

Vezi toate comentariile (2)
Comentează