INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  UDINESE

VIDEO Răzvan Sava a fost omul meciului la debutul la Udinese: „Nu va uita niciodată ziua asta. Grandios!” » Nota portarului românul și VIDEO cu penaltyul apărat

Răzvan Sava / Foto: Udinese (Facebook) +11   FOTO
Răzvan Sava / Foto: Udinese (Facebook)

Articol de , - Publicat joi, 26 septembrie 2024 16:18 / Actualizat joi, 26 septembrie 2024 19:06

Răzvan Sava (22 de ani) a apărat o lovitură de la 11 metri la primul său meci în tricoul lui Udinese. Internaționalul român U21 a parat execuția lui Ernesto Torregrossa, în minutul 84 al confruntării dintre bianconeri și divizionara secundă Salernitana. Echipa lui Sava a învins, în „16-imile” din Cupa Italiei, pe teren propriu, cu scorul de 3-1.

Sava s-a aruncat în stânga lui și a reușit să rețină, în doi timpi, șutul expediat de la punctul cu var de către Torregrossa. Fostul portar al celor de la CFR Cluj a oprit-o, la scorul de 3-1, pe Salernitana să revină în meci și a făcut astfel ca Udinese să nu mai tremure pe final, în fața unei adversare dintr-un eșalon inferior din punct de vedere valoric.

Răzvan Sava (Udinese) apără lovitura de la 11 metri executată de venezueleanul Ernesto Torregrossa, în minutul 84 al meciului cu Salernitana (3-1) din Coppa Italia / Foto: captură TV
Răzvan Sava (Udinese) a debutat miercuri seară, pe Bluenergy Stadium, apărând o lovitură de pedeapsă în Coppa Italia contra Salernitanei / Foto: X Udinese Calcio
Penaltyul comis în careul friulanilor de Jurgen Peter Ekkelenkamp / Foto: captură TV
+6 FOTO

Răzvan Sava, apreciat pentru evoluție de presa din Italia

Intervenția lui Răzvan Sava a fost remarcată de presa din Italia, care nu a ezitat să îl laude pe român. „Tricolorul” a primit note cuprinse între 6 și 7.

Sava 7 - Joc fără prea mari emoții pentru el, nu putea face mai mult la șutul pe poartă al lui Simy (n.r.- la golul Salernitanei), dar în repriza secundă intervine perfect la penaltyul executat de Torregrossa, primind și aplauzele tifosilor”, a scris tuttoudinese.it, care i-a acordat cea mai mare notă, la egalitate din tabăra friulanilor cu Bijol și Ekkelenkamp.

Nota 6.5. Un debut de mare fotbalist! Spectator până când a reușit să se opună la execuția de la 11 metri a lui Torregrossa. Apoi, și-a atras scandările laudative ale tifoseriei de pe Bluenergy Stadium.
La Gazzetta dello Sport

Sava 6 - Nu poate face nimic în privința golului lui Simy, dar este reactiv când Torregrossa încearcă să-l surprindă din penalty. Un debut pe care nu-l va uita niciodată”, a precizat despre evoluția românului și tuttomercatoweb.com.

Portarul român, aflat la debut pentru Udinese, se comportă în cel mai bun mod posibil și reușește o performanță solidă. Penalty-ul apărat este cireașa de pe tort.

Nota 7. Nevinovat la golul lui Simy, a neutralizat în două mișcări lovitura de pedeapsă a celor de la Salernitana. A avut însă și unele mici ezitări la ieșirile din poartă
Il Messaggero Veneto, cotidian local

„Nu poate face nimic la golul lui Simy deoarece șutul său la colțul lung se duce în plasa laterală. Evaluare: 7”, a notat și mondoudinese.it, care l-a ales pe Răzvan Sava omul meciului, la egalitate cu Payero și Ekkelenkamp.

Răzvan Sava a fost transferat în această lună pentru 2,5 milioane de euro de la CFR Cluj, plus bonusuri de un alt milion în funcție de performanțele sale la Udinese / Foto: X Udinese Calcio

Golurile partidei Udinese – Salernitana, scor 3-1, au fost marcate de către Jaka Bijol (20’), Lorenzo Lucca (44’ din penalty) şi Jurgen Ekkelenkamp (47’) pentru învingători, respectiv de Simy Nwankowo (25’) pentru învinși.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Daniel Bîrligea a spart gheața la FCSB și spune că a avut o discuție cheie în vestiar: „Vreau să dovedesc că sunt aici pentru un motiv”
Eliminarea lui Drăgușin a stârnit furia unui coleg: „Ochii lui spuneau tot!” » Suporterii au luat foc: „Vei plăti pentru asta!”

EXCLUSIV Caz ULUITOR în Liga 3: au folosit pe fals un sud-american pe post de român U19 și l-au prezentat arbitrului ca jucător surdomut și analfabet! » „Românii sunt niște jeguri!”

Mărturie printre lacrimi a campioanei olimpice Maricica Puică: „Deblocați rentele! Am făcut trei avorturi pentru performanță. Am pierdut trei băieței!”