INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL VALLADOLID - REAL MADRID 0-2

VIDEO Real Madrid, victorie pe terenul lui Real Valladolid, în ultimul meci al anului pentru „galactici”» Karim Benzema a încheiat 2022 cu o „dublă” . Clasamentul în La Liga

Real Madrid s-a impus pe terenul lui Valladolid, în runda cu numărul 15 din La Liga. Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat sambata, 31 decembrie 2022 11:06 / Actualizat sambata, 31 decembrie 2022 11:58

Campioana Spaniei, Real Madrid, a câștigat în deplasare, pe terenul celor de la Real Valladolid, scor 2-0, în etapa cu numărul 15 din La Liga.

Elevii lui Carlo Ancelotti au avut prima ocazie a partidei în minutul 11. Marco Asensio a primit o pasă la marginea careului de la Karim Benzema și l-a pus la încercare pe Jordi Masip, portarul gazdelor, cu un șut la colțul lung.

VIDEO. Rezumat: Real Valladolid - Real Madrid 0-2

Șapte minute mai târziu, madrilenii au irosit o oportunitate imensă de a deschide scorul. Federico Valverde i-a trimis balonul lui Vinicius Junior. Brazilianul a trecut cu ușurință de Ivan Fresneda, fundașul dreapta al gazdelor, și a șutat la poartă. Jordi Masip a respins cu dificultate șutul sud-americanului. Mingea a ajuns la Karim Benzema. Francezul a trimis însă mult peste poartă, din 5 metri.

Cristiano Ronaldo a semnat cu noua echipă! Contract „galactic” + primele imagini și reacții
TRANSFER

Real Valladolid a ratat o ocazie importantă în minutul 68. Sergio Leon a reluat cu capul o centrare venită din lovitură de la colț. Thibaut Courtois a avut probleme în a respinge balonul, care se ducea în colțul lung al porții.

În minutul 80, Real Madrid a cerut penalty. Antonio Rudiger a reluat cu capul o centrare venită de la Toni Kroos, din corner. Balonul a atins mâna lui Javier Sanchez, stoperul lui Real Valladolid.

Centralul a consultat sistemul VAR și a dictat lovitură de la 11 metri pentru Real Madrid. În acele momente, Real Valladolid a rămas și în inferioritate numerică, pentru că Sergio Leon a fost eliminat pentru cumulul de cartonașe galbene.

Karim Benzema a transformat fără probleme penalty-ul. Același Benzema avea să decidă definitiv soarta partidei 6 minute mai târziu. Francezul a primit o pasă în interiorul careului de la Eduardo Camavinga și l-a „executat” pentru a doua oară pe Jordi Masip.

S-a terminat 2-0 pentru Real Madrid, formație ce a urcat grație victoriei obținute vineri seară pe prima poziție a clasamentului din La Liga. Real Valladolid ocupă poziția a 15-a, cu 17 puncte, la 5 „lungimi” distanță de primul loc retrogradabil, ocupat de Sevilla.

Caseta meciului Real Valladolid - Real Madrid 0-2

Clasamentul în La Liga

Karma! Declarațiile lui Cristiano Ronaldo de acum 5 ani fac înconjurul internetului: „Unde joacă Xavi? În Qatar? N-are nicio relevanță!”

Pele va fi înmormântat într-un cimitir vertical cu 14 etaje, cascadă și muzeu auto

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!