INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  STRANIERI

Steven Gerrard, laude pentru Ianis Hagi după ultimul meci al lui Rangers: „A înțeles asta”

Steven Gerrard și Ianis Hagi
Steven Gerrard și Ianis Hagi Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat duminica, 24 octombrie 2021 18:51 / Actualizat duminica, 24 octombrie 2021 19:07

Rangers, campioana Scoției, a învins-o pe St. Mirren, într-un meci din etapa 10 a campionatului, scor 2-1, în care Ianis Hagi (23 de ani) a fost titular și a obținut un penalty. La finalul partidei, Steven Gerrard, antrenorul scoțienilor, l-a lăudat pe mijlocașul român.

Legenda lui Liverpool l-a lăudat pe Ianis pentru modul cum s-a adaptat fotbalului din Scoția și că „a devenit bărbat”.

„Ianis a venit la noi foarte tânăr, e în continuare tânăr, dar e important că noi am putut să schimbăm anumite lucruri la el. A înțeles în ce fel de campionat vine, a înțeles că trebuie să fie curajos și puternic și să devină un bărbat adevărat”, a declarat Steven Gerrard.

Ianis Hagi, decisiv în St. Mirren - Rangers. Românul a obținut un penalty

St. Mirren a deschis scorul în minutul 4 prin Ronan, care a profitat de o greșeală a lui Lundstram. Irlandezul a șutat superb, din afara careului, spre vinclul porții.

Ianis Hagi a trecut pe lângă gol în minutul 32, când portarul Alnwick i-a respins în corner șutul care se îndrepta spre colțul lung. 5 minute mai târziu, mijlocașul român a fost din nou aproape de gol, dar șutul său a fost blocat accidental de unul dintre coechipieri.

În minutul 40, Ianis a obținut un penalty pentru Rangers, fiind faultat în careul advers de Alan Power după un dribling scurt în fața acestuia. Kemar Roofe a transformat fără emoții și a egalat, dar acela nu avea să fie ultimul gol din prima parte. Trei minute mai târziu a punctat și Alfredo Morelos, din centrarea lui Tavernier.

Până la pauză, Ianis a mai fost periculos o dată. În minutul 45+1, Alnwick i-a apărat șutul de la distanță, cu dreptul. În a doua repriză, Ianis Hagi nu a fost la fel de periculos. El le-a dat emoții oponenților doar în minutul 60, când a șutat puternic, dar un adversar a blocat execuția mijlocașului român.

Ianis a fost înlocuit cu Scott Arfield în minutul 78.

Cu cele trei puncte obținute astăzi, Rangers urcă pe locul 1 în campionatul Scoției, având 23 de puncte după 10 etape, 3 peste Hearts și Dundee United, 4 peste Celtic.

Citește alte știri din fotbalul internațional:

Lazio, făcută praf de fiul lui Simeone la primul meci stagional al lui Ștefan Radu! „Poker” de senzație

Observația lui Ilie Dumitrescu după prima repriză din Barcelona - Real Madrid: „Aici s-a făcut diferența”

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Reacția fotbalistului luat de guler de Dorinel Munteanu: „Suntem obișnuiți!”
Dinamo poate pierde 1 milion de euro » Ultimele informații despre acest caz care le dă fiori „câinilor”
Neil Lennon a semnat » Unde s-a angajat la o lună după despărțirea de Rapid

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”