INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FRANȚA

VIDEO + FOTO AS Monaco o demolează pe Marseille și urcă pe primul loc în Ligue 1!

Articol de Alexandru Pavel - Publicat sambata, 26 noiembrie 2016 21:46

AS Monaco a făcut instrucție în derby-ul cu Marseille în etapa a 14-a din Ligue 1, câștigând cu un categoric 4-0 și urcând, temporar, pe prima poziție în clasamentul campionatului francez.

VIDEO cu golurile

Într-o partidă controlată în totalitate de gazdele de pe Stade Louis II, acestea au scăpat de emoții încă din prima parte a jocului, intrând cu un avantaj de trei goluri la cabine, după golurile lui Germain, din minutele 29 și 39, respectiv Boschilia, care a deschis scorul după 23 de minute de la fluierul de start.

Cu victoria deja asigurată după prestația solidă din prima parte, monegascii nu au mai forțat în a doua repriză. Cu toate acestea, tot ei au marcat, prin Carrillo, care a închis definitiv partida, în prelungirile acesteia.

Scorul final a fost 4-0, o nouă victorie concludentă pentru gazde, care au obținut al cincilea succes consecutiv în toate competițiile.

În urma acestei victorii, monegascii urcă pe primul loc în Ligue 1, aflându-se la egalitate cu Nice, dar cu un golaveraj net superior. Fostul lider are ocazia de a-și recăpăta poziția, în cazul în care va obține un rezultat pozitiv în partida de duminică, contra lui Bastia.

Olympique Marseille, fostă câștigătoare a Ligii Campionilor, se află pe un dezonorant loc 12, aflându-se mai aproape de retrogradare decât de un loc ce permite accesul în cupele europene sezonul viitor.

Echipele:

Monaco: Subasici - Sidibe, Glik, Jemerson, Raggi - Silva (Dirar 79'), Fabinho, Bakayoko, Boschilia (Moutinho 62') - Germain, Falcao (Carrillo 74')

Marseille: Pele - Sakai, Fanni, Rolando, Rekik - Vainqueur, Diarra (Zambo Andre-Frank 76'), Lopez - Thauvin, Gomis (Cabella 67'), Alessandrini (N'Jie 39')

Echipele:

43 de goluri au marcat monegascii în primele 14 etape, ceea ce înseamnă o medie fabuloasă, de 3.07 goluri/meci

5 jucători ai lui Jardim au înscris câte cinci goluri, fiind golgeteri în campionat pentru formația lor. Aceștia sunt: Carrillo, Fabinho, Falcao, Germain și Lemar

Sursa: lepoint.fr

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Patronul milionar care merge cu metroul în București: „Fac socoteala, ies mult mai ieftin!”
Danezul care a venit să joace la Dinamo a rămas surprins de București: „Asta am făcut în prima zi” + Cum s-a trezit cu 50 de cenți în cont

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”