INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  NAPOLI - LAZIO

VIDEO Gest de mare campion » Klose a refuzat "Mîna lui Dumnezeu" pe San Paolo

Articol de GSP - Publicat miercuri, 26 septembrie 2012 00:00 / Actualizat miercuri, 26 septembrie 2012 23:11

Miroslav Klose s-a remarcat la derby-ul dintre Napoli şi Lazio printr-un gest de fair-play rar întîlnit.

Neamţul a înscris în minutul 3 al partidei după o lovitură de colţ, trimiţînd balonul în poartă cu mîna. Arbitrii nu au observat şi au validat golul, în ciuda protestelor venite din tabăra napoletanilor. Klose a mers însă pînă la "centralul" partidei şi a mărturisit că golul fusese înscris cu mîna.

Click aici pentru a vedea VIDEO cu gestul lui Klose!

Interesant este că reuşita, dacă ar fi fost validată, ar fi venit chiar în poarta fostei echipe a lui Diego Armando Maradona. Argentinianul e autorul celebrului gol cu "Mîna lui Dumnezeu" din meciul cu Anglia, scor 2-1, la Mondialul din 1986.

Şi în România a avut loc un astfel de gest. În urmă cu trei ani, la un meci între Rapid şi Oţelul, scor 4-0, Teo Crăciunescu acordase un penalty pentru giuleşteni. Costin Lazăr a recunoscut însă că intervenţia a fost regulamentară. În acel moment scorul era 2-0. Click aici pentru detalii!

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Anunță un sponsor nou imediat după FCSB - Petrolul: „Sunt discuții avansate. Vor primi bonus de victorie pentru acest meci!”
Gigi Becali a făcut praf un jucător, apoi s-a răzgândit și a criticat arbitrajul » Ce arată imaginile de la cel mai încins moment al jocului

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”