Meciurile
zilei

INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  GEORGIA - CEHIA 1-1

Cronică de Sebastian Culea Ce nebunie! Georgia ia primul punct din istorie la Euro cu Cehia, dar putea provoca ȘOCUL turneului în ultimele minute

Articol de - Publicat sambata, 22 iunie 2024 18:00 / Actualizat sambata, 22 iunie 2024 19:29

Georgia a remizat cu Cehia, scor 1-1, în primul meci al zilei de la Euro 2024. Este primul punct pe care îl obțin georgienii la un turneu final.

• Situația în grupa F: Portugalia și Turcia au câte 3 puncte și un meci mai puțin, în timp ce Georgia și Cehia au câte un punct.

Georgia - Cehia 1-1. Cronică de Sebastian Culea

Duel extrem de important la Hamburg, în Grupa F, între două reprezentative fără victorie la Euro - ambele după înfrângeri la capătul unor confruntări dramatice.

Dacă Cehiei i-a fost suflat un punct în prelungiri contra Portugaliei, Georgia a jucat fantastic la primul meci din istorie la un turneu final contra Turciei, însă experiența sau, mai bine zis, lipsa ei și-a spus cuvântul: imaginile cu jurnalistul georgian care plânge la golul lui Mikautadze au făcut înconjurul planetei și sunt definitorii privind dorința gruzinilor de a confirma la Euro.

Cehii atacă furibund încă din start, iar Giorgi Mamardashvili are trei parade în primele trei minute. Gruzinii nu fug de fotbal în Germania - cum fac alte selecționate cu pretenții la trofeu -, dar prețul pe care trebuie să-l plătească sunt spațiile create pe contraatacurile adversarilor, lucru care a decis și duelul cu Turcia.

Suriko Dawitaschwili (9, Georgia) încearcă un dribling, foto: Imago

Și-o fac cu mâna lor

Cehia continuă să fie mai proaspătă, deviere nefericită la o centrare în careu, Mamardashvili apără încă o dată un șut al lui Hlozek din 6 metri, mingea se respinge în ceh și intră în poartă, însă pe reluări se vede cum mingea îl lovește în mână pe atacantul lui Leverkusen, iar reușita este anulată la VAR (23).

Și mai bine nu se întâmpla asta: Georgia e fantoma echipei din primul meci, se închide, iar partida devine mai degrabă anostă, cu gruzinii pe două linii, în așteptarea erorii naționalei lui Hasek.

Repriza se închide cu o ratare imensă a gruzinilor: centrare Kvaratskhelia, însă Kashia nu-l învinge pe Stanek din careul mic. Intervine VAR-ul pentru a două oară, un al doilea henț pentru cehi, de data asta în propriul careu, Hranac schimbă traiectoria balonului și e penalty pentru Georgia: Mikautadze execută și înscrie al doilea gol la Euro.

Jucătorii Georgiei sărbătoresc după ce coechipierul lor Georges Mikautadze a marcat un penalty în timpul UEFA, foto: Imago

Dar cel mai bun fotbalist de pe teren e clar Mamardashvili, care o salvează încă o dată pe Georgia la ultima fază din prima parte și parează șutul lui Schick, găsit liber în interiorul careului. Foarte violentă atitudinea cehilor, care îl face pe „centralul” Siebert să le ofere al treilea galben în debutul reprizei secunde. Cehii aveau să termine partida cu 5 avertismente.

Georgienii se închid perfect, iar Hasek e nevoit să schimbe după doar 10 minute. Lingr și Jurasek le iau locul lui Hlozek și Cerny, pentru mai multă limpezime în ofensivă, însă tot gruzinii sunt pe cale să marcheze: Kvaratskhelia sprintează din propriul teren și-l angajează bine pe Mekvabishvili, însă mijlocașul Craiovei trage pe lângă poartă dintr-o poziție ideală.

La reluare, Cehia egalează norocos: Lingr reia cu capul din interiorul careului, mingea lovește bara și e respinsă la Schick, care e lovit de balon și înscrie cu pieptul din câțiva metri (59). Fază trasă la indigo un minut mai târziu, iar cehii puteau întoarce scorul, însă execuția lui Krejci trece pe lângă.

Cum era și normal, reușita servește ca boost de energie pentru cehi, care atacă în rafale, însă același Mamardashvili face un meci senzațional și obține un punct istoric pentru Georgia, care a rezistat asediului.

CE RATARE IMENSĂ!

Deși au arătat mult mai bine în duelul cu Turcia, gruzinii au preferat să joace la rezultat, rar și timid, însă istoria a vrut să le mai ofere o șansă: duel trei contra unu pe contraatac după un corner al Cehiei, Lobjanidze primește mingea și ratează șansa carierei, singur cu portarul, georgianul trimite peste poartă. Iar veselia punctului obținut se transformă în regret pe arena din Hamburg.

FINAL » Georgia - Cehia 1-1

Echipele de start din Georgia - Cehia:

Georgia: Mamardashvili - Kverkvelia, Kashia, Dvali - Tsitaishvili, Davitashvili, Mekvabishvili, Kochorashvili, Kakabadze - Mikautadze, Kvaratskhelia
Rezerve: Loria, Gugeshashvili, Zivizivadze, Chakvetadze, Kvitalia, Gocholeishvili, Lochoshvili, Gvelesiani, Kvekveskiri, Kiteishvili, Altunashvili, Shengelia, Lobjanidze, Tabidze, Sigua
Selecționer: Willy Sagnol

Cehia: Stanek - Holes, Hranac, Krejci - Coufal, Provod, Soucek, Jurasek - Cerny, Schick, Hlozek
Rezerve: Kovar, Jaros, Zima, Vitik, Barak, Sevcik, Kuchta, Doudera, Chytil, Lingr, Cerv, Sulc, Jurasek
Selecționer: Ivan Hasek

VIDEO. Ironia fanilor cehi la meciul cu Portugalia: „Messi, Messi, Messi!”

Becali, atac indirect la echipa de la care a transferat jucătorul: „Nu s-a mai antrenat așa, a făcut febră” + Fotbalistul care l-a cucerit: „Nici Mbappe nu-l scoate din echipă!”

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda