INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  SPANIA - GERMANIA 2-1

TOTU-I TACTICA Duoul care a dormit: aici s-a frânt Germania » Iată cum s-a calificat Spania în semifinalele Euro 2024!

Analiza tactică a meciului Spania - Germania, 2-1 după prelungiri, cel mai tare duel din „sferturile” Campionatului European.

Articol de - Publicat sambata, 06 iulie 2024 12:01 / Actualizat luni, 08 iulie 2024 14:18

În ciuda așteptărilor, partida de la Stuttgart nu a fost cea mai spectaculoasă, multă încrâncenare și luptă la mijlocul terenului. Asta pentru că Spania și Germania foloseau un sistem în oglindă, 4-2-3-1, și aveau un stil similar de joc: presing, construcție inițiată de la portar.

Multă vreme, Spania și Germania s-au anihilat reciproc

Dacă modulul Spaniei dezvolta o dinamică firească în funcție de fază, ofensivă ori defensivă, Germania schimba sistemul când intra în posesie. Kroos cobora și forma o linie de 3, alături de stoperii Tah și Rudiger, iar nemții atacau de fapt în 3-4-3.

Fundașii laterali Kimmich și Raum avansau, în timp ce fotbaliștii din spatele lui Havertz - Musiala, Gundogan, Sane - căutau permanent să atace spațiile dintre linii.

În defensivă, sistemul Spaniei se transforma în 4-4-2 sau 4-4-1-1

Tactica lui Nagelsmann a funcționat rareori, deoarece perechea de mijlocași centrali a Spaniei, Rodri-Ruiz, a colaborat excelent, astfel încât construcția adversarilor să fie îngreunată și să-i oblige pe Kroos&Co. să folosească benzile.

O fază din minutul 39, în care Havertz va pierde mingea și pentru că plasamentul lui Rodri și Ruiz îi anulează multe dintre soluții

Mijlocul Germaniei cedează

Spania a deschis scorul în minutul 51. O fază simplă: „pozițional” declanșat de la apărători, Morata iese dintre stoperii Germaniei, îl provoacă pe Tah să-și părăsească zona și pasează în dreapta, la Yamal.

Olmo, marcatorul golului, pleacă de la jumătatea terenului

În continuare, Raum îi permite lui Yamal să avanseze, să intre în careu, să ridice capul și să-l vadă pe Olmo. Fotbalistul lui Leipzig primește pasa între Kroos și Andrich și profită de o breșă imensă din apărarea Germaniei: înscrie fix din zona pe care ar fi trebuit s-o apere mijlocașii centrali ai lui Nagelsmann.

Andrich îl are în față, dar poziția lui e greșită - mult prea retras -, în timp ce Kroos e depășit de fază.

Olmo va șuta la colțul lung pentru 1-0

Germania all-in. Și înscrie

Ulterior, Spania a făcut treptat pasul înapoi. I-a permis Germaniei să se apropie de careul lui Simon și să-și creeze destule ocazii de gol.

Previzibil, gazdele au riscat și căutau golul într-un modul ultraofensiv: 4-1-2-1-2, numai cu Kroos în fața apărării, Wirtz și Musiala pe benzi, iar Muller în spatele atacanților Havertz și Fullkrug.

Schimbările lui Nagelsmann au fost inspirate: Fullkrug a hăituit defensiva ibericilor, în timp ce Wirtz a trimis „sfertul” în prelungiri

E minutul 89 și Germania restabilește egalitatea. Din stânga, Mittelstadt centrează în careul supraaglomerat, Kimmich întoarce cu capul la Wirtz, iar noul star din Bundesliga va înscrie: bară-gol pentru prelungiri.

Numeric, Spania era în avantaj: 9 vs. 5 oameni în careu

Duoul Andrich-Kroos doarme din nou. Spania se califică!

Deși înlocuise cei mai importanți fotbaliști din atac, pe Yamal, Morata și Williams, Spania a dat lovitura în prelungiri. Totul a plecat de la o repunere de la margine din partea dreaptă, înainte cu câteva secunde ca Dani Carvajal să mute acțiunea în stânga.

Merino se pregătește să acceseze careul din linia a doua. Încă o dată, tandemul Andrich-Kroos colapsează.

Nici Andrich, nici Kroos nu o să-l urmeze pe Merino. Mijlocașul central al lui Real Sociedad va crea superioritate numerică în „16”-le Germaniei

Olmo centrează în 6 metri, iar apărarea Germaniei e depășită. Acum, perechile sunt: Kimmich-Olmo, Rudiger-Merino, Anton-Joselu, Mittelstadt-Oyarzabal. Numai că în careul lui Neuer mai este un jucător iberic, Ferran Torres (în dreapta imaginii de mai jos), fără marcaj. E o superioritate care va bulversa defensiva Germaniei.

Merino vine singur din linia a doua și o califică pe Spania în semifinale, după ce mingea centrată de Olmo îl depășește pe Rudiger

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Reacția surprinzătoare a lui Marius Șumudică după ce a fost întrebat de meciul FCSB-ului cu PAOK: „Era mai important pentru mine”
Tirada virulentă a lui Denis Alibec: „Ei n-au existat pe teren! Ce trebuie să fac ca să primesc penalty?”
Mihai Stoica, după PAOK - FCSB: „Aș vrea să subliniez ceva ce nu s-a discutat” + De câte puncte mai are nevoie campioana pentru calificare
Europa League

Presa din Grecia a rezumat într-un SINGUR cuvânt eșecul lui PAOK cu FCSB din Europa League și a numit omul meciului

Așa se fac schimbările la FCSB! Imagini fabuloase cu Gigi Becali și Mihai Stoica surprinse de reporterul GSP