INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  OPTIMI

Știm prima „optime” de la EURO 2024 » Două goluri marcate în prelungiri au decis această întâlnire

Jucătorii Italiei, după meciul cu Croația/ foto: Cristi Preda (GSP)

Articol de - Publicat marti, 25 iunie 2024 00:36 / Actualizat marti, 25 iunie 2024 01:14

Italia a remizat cu Croația, scor 1-1, și a terminat pe locul 2 în grupa B la EURO 2024, cu 4 puncte. Astfel, știm deja prima „optime” la turneul final.

Italia va juca în „optimi” cu Elveția, pe 29 iunie, de la ora 19:00. Elvețienii au terminat și ei pe locul 2, dar în grupa A, sub Germania. Această „optime” a fost la câteva secunde distanță să nu se dispute.

Elveția - Italia, prima „optime” de la EURO 2024

Elveția a fost la un pas de a câștiga grupa A, dar a fost egalată de Germania în minutul 90+2. Fullkrug a dus scorul la 1-1, iar nemții au terminat pe prima poziție din grupa A, elvețienii pe 2, cu 5 puncte.

În schimb, Italia a fost la câteva secunde să tremure pentru calificarea în „optimi”. Era pe locul 3 în grupa B în minutul 90+7 al meciului cu Croația și stătea la mâna rezultatelor pentru a prinde unul dintre cele mai bune 4 locuri 3.

Dar Zaccagni a egalat la ultima fază cu un șut în vinclu și Italia a terminat pe locul 2, cu 4 puncte, fiind depășită de Spania. Astfel, Elveția o să joace cu Italia în „optimi”. Meciul va avea loc la Berlin, pe Olympiastadion.

VIDEO. Suporterii croați au aprins materiale pirotehnice la meciul cu Italia

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Partenera titularului de la Rapid a plecat din România: „Alte 3 luni departe de tine. Nu sunt sigură dacă devine mai greu sau mai ușor”
România, bătută zdravăn de Ungaria » Florentin Pera are mult de lucru înaintea Campionatului European de handbal feminin