INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  FAZA GRUPELOR

Liga Campionilor // GALERIE FOTO Seară stelară la debutul UCL! "1 solist" la Barca, Inter și Liverpool » Galata și Steaua Roșie, ca în vremurile bune

Articol de GSP - Publicat marti, 18 septembrie 2018 21:55

A reînceput spectacolul UEFA Champions League! Azi s-au jucat 8 meciuri din faza grupelor, iar Barcelona - PSV 4-0, Liverpool - PSG 3-2 și Inter - Tottenham 2-1 au fost cele mai spectaculoase partide.

Grupa A

FC Bruges - Borussia Dortmund 0-1
A marcat: Pulisic 85'

Nemții au câștigat cu greu meciul din Belgia. Jucătorii lui Favre au avut probleme cu Bruges, partida fiind una extrem de echilibrată. Golul victoriei a fost marcat pe final, în minutul 85. Cristian Pulisic a punctat cu mare noroc: mingea respinsă de un fundaș al belgienilor s-a lovit de piciorul mijlocașului și l-a depășit pe portarul Letica.

Echipe de start:

FC Bruges: Letica - Poulain, Rits, Mitrovici, Denswil - Vlietinck, Vormer, Groeneveld, Vanaken - Vossen, Wesley
Rezerve: Horvath, Amrabat, Schrivers, Cools, Bonaventure, Mechele, Openda
Antrenor: Ivan Leko

Borussia: Burki - Piszczek, Akanji, Diallo, Schmelzer - Weigl, Witsel - Sancho, Gotze, Reus - Wolf
Rezerve: Hitz, Zagadou, Hakimi, Dahoud, Philipp, Pulisic, Kagawa
Antrenor: Lucien Favre

AS MONACO - ATLETICO MADRID 1-2
Au marcat: GrandsIr 18'/ Diego Costa 31', gIMENEZ 45+1

Atletico s-a impus pe terenul lui AS Monaco, 2-1, iar toate cele trei goluri au fost marcate în prima repriză. Francezii au deschis scorul în minutul 18, după un început bun. Grandsir a marcat cu un șut de la 10 metri, după mai multe ezitări ale fundașilor echipei spaniole. Atletico a echilibrat jocul, iar în minutul 31 Diego Costa a egalat. A fost o acțiune superbă a madrilenilor:  din două pase din prima, mingea a ajuns la atacant, care a reluat simplu din 13 metri. Scorul final l-a stabilit fundașul Jose Maria Gimenez. Acesta a înscris cu capul, după un corner, în minutul 45+1.

AS Monaco: Benaglio - Sidibe, Glik, Jemerson, Henrichs - Tielemans, N'Doram, Aholou - Grandsir, Falcao, Chadli
Rezerve: Badiashile, Traore, Ait Bennasser, Mboula, Raggi, Sylla, Diop
Antrenor: Leonardo Jardim

Atletico Madrid: Oblak - Juanfran, Godin, Gimenez, Lucas - Rodri, Saul - Correa, Griezzman, Koke - Diego Costa
Rezerve: Adan, Filipe Luis, Partey, Lemar, Gelson Martins, Borja Garces, Montero

ELIMINAT: UMTITI 79'

După un început ezitant al Barcelonei, în care PSV a făcut pressing agresiv și a avut două ocazii, Messi a deschis scorul în minutul 32, cu o execuție genială din lovitură liberă. (Vezi AICI detalii).

În repriza a doua, Barcelona a forțat desprinderea, iar pe final a marcat de trei ori. Dembele a marcat cu un șut perfect de la 25 de metri, iar Messi a mai înscris de două ori, în 77 și 88, reușind hat-trick-ul.

Barcelona: Ter Stegen - Sergi Roberto, Pique, Umtiti, Jordi Alba - Rakitic, Sergio Busquets, Coutinho - Messi, L. Suarez, Dembele
Rezerve: Cillessen, Semedo, Arthur, Rafinha, Lenglet, Munir, Arturo Vidal
Antrenor: Ernesto Valverde

PSV: Zoet - Dumfries, Schwaab, Viergever, Tasende - Rosario, Hendrix - Bergwijn, Pereiro, Lozano - L. de Jong
Rezerve: Room, Isimat-Mirin, Behich, Malen, Sainsbury, Ramselaar, Gutierrez
Antrenor: Mark Van Bommel

INTER - TOTTENHAM 2-1
AU MARCAT: ERIKSEN 53' / ICARDI 85', VECINO 90+2'

După o primă repriză echilibrată, în care Tottenham a avut marile ocazii, Eriksen a deschis scorul în minutul 53', după un șut deviat de jucătorii lui Inter. Finalul a fost unul dramatic, iar italienii au forțat egalarea.

Icardi în minutul 85' și Vecino în minutul 90+2 au marcat golurile echipei lui Luciano Spaletti și au întors scorul.

Inter: Handanovic - Skriniar, De Vrij, Miranda - Politano, Vecino, Brozovici, Asamoah - Nainggolan, Perisici - Icardi
Rezerve: Padelli, Berni, Keita Balde, Ranocchia, Borja Valero, D'Ambrosio, Candreva
Antrenor: Luciano Spalletti

Tottenham: Vorm - Aurier, Sanchez, Vertonghen, Davies - Dembele, Dier, Eriksen - Kane, Lamela, Son

Au marcat: Sturridge 31', Milner 36', Firmino 90+2'/ Meunier 40', Mbappe 83'

Liverpool și PSG au oferit cel mai spectaculos meci al serii. ”Cormoranii” au început în forță, iar Sturridge a deschis scorul cu o lovitură de cap din mijlocul careului, în minutul 31. Cinci minute mai târziu, Milner a transformat excelent un penalty.

PSG a început revenirea în minutul 40, când fundașul Meunier a marcat cu  un șut de la 10 metri. În partea a doua, după ce Liverpool a ratat desprinderea, Mbappe a adus egalarea. Vedeta franceză a înscris cu un voleu din careu în minutul 83. Golul victoriei a fost marcat de Roberto Firmino în prelungiri. Atacantul brazilian al lui Liverpool a făcut o fază spectaculoasă în careu și a șutat imparabil la colțul lung.

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Gomez, Van Dijk, Robertsons - Milner, Wijnaldum, Henderson - Salah, Sturridge, Mane
Rezerve: Mignolet, Fabinho, Keita, Firmino, Moreno, Shaqiri, Matip
Antrenor: Jurgen Klopp

PSG: Areola - Meunier, Kimpembe, Thiago Silva, Bernat - Rabiot, Marquinhos, Di Maria - Mbappe, Cavani, Neymar
Rezerve: Cibois, Khrer, Choupo-Moting, L.Diarra, Draxler, Nkunku, Nsoki
Antrenor: Thomas Tuchel

Steaua Roșie Belgrad - Napoli  0-0

Surpriza serii a oferit-o Steaua Roșie Belgrad, la revenirea în cea mai importantă competiție intercluburi. În fața unui public nebun, Napoli nu s-a putut impune, deși elevii lui Carlo Ancelotti erau mari favoriți.

Înaintea partidei, jucătorii Stelei Roșii care au câștigat Cupa Campionilor în 1991 au fost prezenți pe gazon, într-o festivitate la care a participat și Miodrag Belodedici. (Detalii AICI)

Steaua Roșie: Borjan - Stojkovici, Degenek, Savici, Rodici - Jovicici, Krsticici - Fardou Ben, Causic, Marin - Boakye
Rezerve: Popovici, Babici, Ebecilio, Gobeljic, Jovancici, Pavkov, Simici
Antrenor: Vladan Milojevici

Napoli: Ospina - Hysaj, Albiol, Koulibaly, Rui - Allan, Ruiz, Zielinski - Callejon, Milik, Insigne

au MARCAT: g. rODRIGUES 9', Derdiyok 67', inan 90+4'

Turcii de la Galatasaray au avut una dintre cele mai bune evoluții în Europa din istoria recentă. Echipa lui Terim s-a impus fără emoții, deschizând scorul în minutul 9, când Rodrigues a marcat cu un șut puternic, de la 18 metri.

După pauză, turcii au mai punctat de două ori. În minutul 67, Derdiyok a făcut 2-0 după ce a executat perfect o lovitură liberă, Scorul final a fost stabilit de Inan în minutul 90+4, acesta marcând din penalty.

Galatasaray: Muslera - Linnes, Donk, Aziz, Nagatomo - Ndiaye, Fernando, Belhanda - Akbaba, Derdiyok, Rodrigues
Rezerve: Cipe, Mariano, Gumus, Inan, Kabak, Onyekuru, Maicon
Antrenor: Fatih Terim

Lokomotiv: Guilherme - Ignatjev, Kvirkvelia, Corluka, Idowu - Fernandes, Howedes, Denisov, Krycowiak, Miranchuk - Farfan
Rezerve: Kochenkov, Barinov, Lysov, Eder, An. Miranchuk, Rotenberg, Tarasov
Antrenor: Yuri Semin

Schalke - Porto 1-1
Au MARCAT: Embolo 64'/ Otavio 75'

Schalke și Porto au remizat 1-1, într-un meci interesant, cu două penalty-uri. În minutul 13, fundașul lui Porto, Alex Telles a bătut slab, iar portarul Fahrmann a respins în corner, iar scorul la pauză a fost 0-0.

În minutul 64, Schalke a deschis scorul prin Breel Embolo. Atacantul a primit o pasă în careu și a rămas singur cu Casillas, marcând cu un șut la colțul lung. Scorul final a fost stabilit de Otavio, în minutul 75. Acesta a egalat dintr-un penalty transformat fără emoții.

Schalke: Fahrmann - Sane, Naldo, Nastasic - Caliguri, Serdar, Bentaleb, McKennie - Schopf, Uth - Embolo
Rezerve: Nubel, Burgstaller, Di Santo, Harit, Konoplyanka, Mendyl, Rudy
Antrenor: Domenico Tedesco

Porto: Casillas - Pererira, Felipe, Gabriel Militao, Telles - Otavio, Danilo Pererei, Herera, Brahimi - Aboubakar, Marega
Rezerve: Vana, Awaziem, Corona, Adrian, Sergio Olivera, Hernani, Torres
Antrenor: Sergio Conceicao

Clasament

d

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Gest HULIGANIC în Giulești » Atac îngrozitor la adresa siguranței presei! Jurnalist bruscat de un impresar care purta o legitimație a clubului din Superligă: „Dormiți!”
S-a întâmplat fix lucrul care l-a scos din sărite pe Șucu: „Nu pot accepta așa ceva!”
Partenera titularului de la Rapid a plecat din România: „Alte 3 luni departe de tine. Nu sunt sigură dacă devine mai greu sau mai ușor”

Cosmin Olăroiu nu ne vrea în UE, Ion Țiriac nu ne vrea în NATO! Declarații controversate în studioul GSP: „Sunt stupefiat! Nu-mi trebuie bază militară! Știți ce ar merge, în schimb?”

Ce-a pățit soția fotbalistului când a ajuns în Botoșani? „S-a dus la mall în Iași, o sută de kilometri, și ne-a spus: «Mamă, ce oraș mare»!”