INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  FCSB - SPARTA PRAGA

FOTO Fanii celor de la FCSB au început să plece din Ghencea înaintea pauzei, după ce le ceruseră jucătorilor să-i facă mândri + Cehii, scandări rasiste

Coregrafia fanilor celor de la FCSB pentru meciul cu Sparta Praga de pe Ghencea / Foto: Cristi Preda +6   FOTO

Articol de , - Publicat marti, 13 august 2024 22:33 / Actualizat marti, 13 august 2024 23:46

Fanii celor de la FCSB au pregătit o scenografie specială înaintea meciului de pe Ghencea contra Spartei Praga, manșa secundă din turul trei preliminar al Ligii Campionilor. Mesajul suporterilor roș-albaștrilor „Făceți-ne mândri din nou” nu pare să fi ajuns deloc la elevii lui Elias Charalambous. Campioana României a fost călcată în picioare în prima repriză, fiind condusă cu 3-0 la pauză pe teren propriu! Meciul tur de la Praga s-a terminat la egalitate, scor 1-1.

Aproximativ 28.000 de fani au fost prezenți pe Ghencea să o susțină pe FCSB. Duelul cu Sparta Praga de pe stadionul Steaua a fost anunțat sold-out. La începutul partidei, suporterii din Peluza Nord a campioanei României au afișat o coregrafie cu mesajul „Make us pround again” (în traducere: „Făceți-ne mândri din nou”).

Scenografia fanilor celor de la FCSB pentru meciul cu Sparta Praga de pe Ghencea / Foto: Cristi Preda
+1 FOTO

Prima repriză a fost însă una de coșmar pentru Olaru & co. Sparta Praga conducea la pauză cu un umilitor 3-0, după o primă parte în care FCSB nu a existat pur și simplu pe teren. O parte dintre fani nu au mai suportat umilința și au început să părăsească stadionul după golul lui Haraslin din minutul 37, care a stabilit scorul final al primei reprize.

Câteva zeci de suporteri ai Spartei Praga s-au putut bucura de prestația de gală a favoriților. Susținătorii radicali ai Spartei au avut însă un derapaj extrem de grav. Ultrașii oaspeților i-au provocat pe suporterii celor de FCSB cu scandări rasiste. Au strigat „Țiganii, țiganii” pe parcursul unei prime reprize de coșmar pentru roș-albaștri.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Patronul milionar care merge cu metroul în București: „Fac socoteala, ies mult mai ieftin!”
Danezul care a venit să joace la Dinamo a rămas surprins de București: „Asta am făcut în prima zi” + Cum s-a trezit cu 50 de cenți în cont

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”