INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  CSU CRAIOVA U19 - PARTIZAN BELGRAD U19

Universitatea Craiova U19 - Partizan Belgrad U19 0-1 » Oltenii, învinși în primul tur din preliminariile UEFA Youth League

Articol de , - Publicat miercuri, 04 octombrie 2023 18:46 / Actualizat miercuri, 04 octombrie 2023 20:55

Universitatea Craiova U19 a fost învinsă de Partizan Belgrad U19, 0-1, în turul 1 al preliminariilor UEFA Youth League.

Returul are loc pe 25 octombrie. În fața a peste 4.000 de fani și a jucătorilor de la echipa mare, oltenii au ratat primele ocazii, prin Barbu și Vancea. În minutul 15 a venit singurul gol al meciului.

Dușan Jovanovic a marcat în poarta lui Goga, după o minge aruncată în spatele apărării oltene. După pauză, sârbii au ratat două ocazii importante, dar nu au reușit să majoreze scorul.

Oltenii au ratat cea mai mare șansă în minutul 74. După o lovitură liberă, portarul sârbilor a ieșit pe sub minge. Balonul a ajuns la căpitanul Lăpădătescu, dar acesta a reluat peste poartă.

Echipele de start:

Universitatea Craiova: Goga - Gașpăr, Mitrache, Brasfoleanu, Ene - Sala, Lăpădtescu, Tomșa - Stana, A. Vancea, Barbu
Rezerve: Rusu, Gaina, D.Vancea, Domnu, Bana, Ciprci, Balaci
Antrenor: Ștefan Florescu

Partizan Belgrad: Radulaski - Roganovic, Stjepanovic, Petrovic, Celic - Dragojevic, Ugresic - Jevremovic, Alilovic, Mircetic - D. Jovanovic
Rezerve: Jovanovic, Cuk, Simic, Doslov, Jankovic, Popovic, Tadic
Antrenor: Nenad Stojakovic

Stadion: Ion Oblemenco (Craiova)
Arbitru: Ion Orlic (Moldova)

• Returul are loc pe 25 octombrie, în Belgrad.
  • Dacă va trece de Partizan, CSU Craiova da peste învingătoarea meciului Turan - Sherif, 0-1 în tur.

Formatul Youth League implică două rute. Prima care copiază formatul Ligii Campionilor și în care se înfruntă reprezentantele U19 ale formațiilor calificate în competiția de seniori.

A doua, unde este calificată Universitatea Craiova, pune față în față doar echipele care au câștigat titlul național la categoria U19. Pe această parte nu există grupe, ci două tururi eliminatorii. Echipele care trec de aceste două runde se califică în play-off, unde vor înfrunta locurile 2 din faza grupelor. Câștigătoarele grupelor se califică direct în optimi.

Dan Alexa, tranșant la GSP Live: „Ați văzut acel detaliu din minutul 40? E incredibil! Am avut o problemă foarte gravă”
Nationala
După 3-0 cu România, Koeman numește slăbiciunile pe care le-a sesizat la echipa noastră: „Românii au avut probleme mari în acea zonă”