INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  BENFICA - OŢELUL 1-0

VIDEO Ultimul stinge lumina! » Oţelul încheie cu 0 puncte aventura europeană

Golul care a consfinţit un nou record negativ: niciun punct în grupe pentru Oţelul

Articol de - Publicat joi, 08 decembrie 2011 00:00 / Actualizat joi, 08 decembrie 2011 11:55

Oţelul a pierdut din nou aseară, la reprezentaţia de adio din grupele Ligii. La Lisabona, pe Da Luz, Paraschiv a avut o şansă uriaşă în minutul 34.

Oţelul a tras aseară cortina peste reprezentaţia echipelor româneşti în grupele Champions League, fiindcă de la anul nu vom mai avea o calificată direct în această fază şi, la cît de amărît e jocul nostru în Europa, speranţele nu sînt excepţionale.

Cardozo (7) (VEZI AICI GOLUL) a lovit cu nuiaua peste apărarea dunărenilor. Alergăm poate mai mult decît ei, drept dovadă kilometrii parcurşi în prima repriză, dar lusitanii au mingea la picior, ai noştri doar îi fugăresc să-i ţină cît mai departe de buturile lui Grahovac. Jocul Oţelului a avut iar accente de fado, mai trist decît al Amaliei Rodrigues. Evoluţia cosmopolitei Benfica a fost pe modul economic pentru obiectivul declarat, locul 1 în grupă. Au avut un singur şut pe poartă în prima parte, un gol, cel al victoriei! Simplu şi eficient.

Totuşi, pe final de primă repriză, gălăţenii au vrut să spargă becul pe Da Luz. Ce ocazie uriaşă a avut Paraschiv! În minutul 34, s-a descotorosit de Amorim, a rămas singur cu Artur, dar a fost blocat, apoi mingea s-a dus la Giurgiu, care, din prima, a tras în portar. A mai fost tentativa, nici şut, nici centrare, a lui Iorga (39), dar şi şutul plasat, inteligent, al lui Antal (42).

În rest, şi "vulturii", şi "oţelarii" au avut ghete de fotbal identice, doar că ale lor mai au şi glezne performante şi virtuoase. Javi Garcia (62), "bombă" la o palmă de poartă, Nolito (74), care l-a făcut mare pe Grahovac, şi Rodrigo (90 plus 1), şut la colţul lung, au fost, fiecare, aproape de 2-0. Doar Filip (75) a mai avut o tentativă de ocazie. Oţelul a stins lumina aseară, cine ştie cine-o mai aprinde din România?!

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Îl vinde FCSB pe Târnovanu? Secretele din spatele interesului lui Becali pentru Zima + Reacția Petrolului: „Are prelungirea pe masă”
„Don Juan” Florin Bratu i-a dat replica lui Dorinel Munteanu, după atacul din GSP.ro: „M-a jignit!”
Gigi Becali a anunțat primul „11” pentru debutul în grupa de Europa League » 3 jucători titulari cu Petrolul sunt OUT
Europa League

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”