INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  FCSB

Virtus – FCSB 1-7, cea mai clară victorie administrată de „roș-albaștri” în cupele europene » Alte 5 partide ale echipelor românești depășesc borna campioanei

Virtus - FCSB, în primul tur al Ligii Campionilor / foto: Ionuț Iordache +40   FOTO
Virtus - FCSB, în primul tur al Ligii Campionilor / foto: Ionuț Iordache

Articol de , - Publicat miercuri, 10 iulie 2024 08:50 / Actualizat miercuri, 10 iulie 2024 13:02

Victoria obținută de FCSB, scor 7-1 în fața modestei campioane din San Marino, Virtus, a intrat în istoria fotbalului românesc, numărându-se printre cele mai de succes partide ale echipelor românești în cupele europene.

Campioana României a înregistrat al șaselea rezultat ca proporții. Alte cinci partide europene jucate de echipe din țara noastră depășesc discrepanța creată de elevii lui Elias Charalambous. Trei dintre acestea au fost disputate de rivala bucureștenilor, Dinamo București.

+36 FOTO

FCSB a atins o bornă istorică în cupele europene

Dinamo-Crusaders FC 11-0, din sezonul 1973-1974 al Cupei Campionilor Europeni, rămâne cea mai mare umilință administrată de o echipă din România într-o competiție continentală.

FCSB a reușit să își depăsească precedenta bornă istorică la acest capitol. În sezonul 2014-2015, în faza grupelor Europa League, „roș-albaștrii” treceau de Aalborg cu 6-0.

Locul 6: sezonul 2024-2025, Liga Campionilor, Virtus – FCSB 1-7;
Locurile 7-9: sezonul 1969/70, Cupa Orașelor Târguri, FCM Bacau–Floriana FC 6-0;
sezonul 1979/80, Cupa Cupelor, Steaua - BSC Young Boys 6-0;
sezonul 2014/15, Europa League, FCSB-Aalborg 6-0.

FCSB s-a distrat cu amatorii de la Virtus, pe care i-a surclasat, 7-1, în primul tur al Ligii Campionilor. Partida retur se va juca pe 16 iulie, de la 20:30, pe arena din Ghencea.

Golurile partidei au fost marcate de către Darius Olaru (în minutele 6, 11 și 37), Daniel Popa (în minutele 23 și 27) și David Miculescu (în minutele 70 și 73) pentru FCSB, respectiv de către Battistini în minutul 86) pentru Virtus.

VIDEO FC VIRTUS - FCSB 1-7 » Jucătorii FCSB-ului au stat 20 de minute să semneze autografe

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Jurnaliștii britanici, stupefiați după ce David Popovici l-a învins pe sportivul lor pentru 2 sutimi: „A fost o dramă”
Jocurile Olimpice
Câți bani câștigă David Popovici după succesul istoric de la Jocurile Olimpice
Rivalul lui David Popovici este șocat după ce românul i-a „suflat” aurul pentru două sutimi de secundă: „Am simțit că am atins primul”

Primul sponsor care se retrage după momentul controversat cu „Cina cea de Taină”: „Nu vrem să fim părtași la batjocură”

Gheorghe Hagi a refuzat să preia naționala României: „Una dintre cele mai dificile decizii din viața mea”. Cum a motivat