OPINII » EDITORIAL TRU
Alte știri din fotbal
Jucător crescut în academia Barcelonei, prezentat oficial în Superliga
0
Ultrașii Petrolului le-au făcut pe toate în Giulești: s-au bătut între ei, au afișat o scenografie spectaculoasă, apoi unii dintre ei au fost evacuați
0
CFR Cluj a anunțat transferul jucătorului dorit și de FCSB
1
Rapid - Petrolul: Două goluri în trei minute » Toate informațiile de la reporterii GSP
9
Știri din fotbal internațional
Primul transfer din vară al lui Chivu » Ce sumă va trebui să achite Inter pentru fiul fostului coleg al antrenorului!
0
Mikel Arteta a anunțat o absență de marcă la Arsenal: „Este out câteva luni”
0
Ce spune fanul interist arestat care a aruncat petarda: „Nu m-am gândit la consecințe!”
0
Atacantul lui Sporting a rămas mască după accidentarea teribilă suferită de Antoine Baroan: „M-a lăsat devastat”
0
Lifestyle
I-au prins! Kim Kardashian se iubește cu unul dintre cei mai cunoscuți sportivi din lume
8
Fotomodelul care a câștigat 290.000 de euro doar urmărind meciurile de la Australian Open!
2
„Noua Diletta Leotta” » Tania a atras toate privirile cu o apariție îndrăzneață la TV: „Ești uimitoare!”
1
Simona Țăranu, pictorial în Caraibe: „Iubitul tău e cel mai norocos om de pe pământ” » Ce loc a evitat
13
Lucrările ilegale ordonate de Negoiță: „Bă, șefule, sunt anumite lucruri pe ...
Libertatea
Individul misterios care știa tot ce mișcă și se vorbește în România. ...
Adevărul
Ce poveste! Călugărița care dirija traficul în Italia e româncă și a jucat ...
GSP SPECIAL
Doi soți au cumpărat o casă în care știu că vor fi inundați, dar nu regretă ...
Libertatea
Vai de capul meu, un “pletos” cu saizeci de mii de atribute. Excepțional antrenor. Il ador pe acest "pletos"DEMOLEAZA TOT CE NU-i place si construieste bine. Isi exemplifica deciziile, este COLOSAL ***
Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.
Un alt leit-motiv ar fi Luciano Spalletti, unul dintre cei mai spectaculosi antrenori italiani. Încă din perioada in care antrena Empoli, la 37 ani, juca SUPER ofensiv. Fanii Romei îl adora pentru fotbalul pe care îl juca, dar mai ales pentru demisia pe care și-a dat-0 pentru a salva clubul. Toti fanii Romei il adora, este o placere sa-l intrebi despre orice in afara fotbalului, este un TOSCAN (provincia Toscana) ADORABIL . ESTE FANTASTIC, spune intotdeauna de are de spus, cu subiect si predicat, pe înțelesul GIGI. Il iubesc pe Spalletti, un atipic antrenor italian.
MAESTRE (MERITI ACEST APELATIV) , TE ROG SA SCRII CEVA DESPRE NEC PLUS ULTRA, MARIA SA, DIEGO MARADONA. Toate superlativele palesc in fata Dumnezeului- fotbal, Maradona. Nimeni in istoria fotbalului n-a driblat ca el.
Nu doar gloria sportivă e efemeră. Cati oameni își mai amintesc de Tirpitz, cuirasatul? Sau mai degrabă de efectele celui de al 2-lea Razboi Mondial? De ce sa ne mai miram atunci ca niste oameni care s-au remarcat în sportul rege al secolului XX ( secolul trecut) și intr-o tara de nișă, concept multinatiol global al secolului XXI- secolul prezent, sunt uitați? Cu atât mai mult cu cât societatea românească prezenta are ca principala valoare individuala imaginea propriului eu. Eu sunt....Eu am....Eu am fost.....cei uitați au fost oameni timpurilor lor....il vedeti pe Alibec, Coman, Hanca, A Ivan sau Budescu, jucând cu Ozon, Petchovsci, Constantin, Lucescu, sau chiar cu Balaci, Camataru, Iovan, Bumbescu, Boloni, Sabău, I Andone,M Sandu, Bozesan și mulți alți? Eu nu, pentru ca societatea era alta. Lăsând denumirile politice deoparte, valorile sociale erau nascute din lipsuri materiale. Urmările războiului, datoria către URSS- validată și de SUA, statutul de țară mica - subliniat de N Titulescu ( oare asta cine a fost, ce impresar a avut?) a facut la 25 de ani după război, 1970, România sa fie intre cele 16 tari prezente la CM. Azi , cu banane și TRXuri, România nu s-a calificat intre cele 32 prezente la CM 2022. Si totusi mulți sportivi cu palmares individual de talie mondială sunt implicati in fotbalul romanesc de azi: Hagi, I Dumitrescu, Mutu etc. Vorba veche: Foamea e cel mai bun bucătar. Nu talentul.
Fotbalul romanesc a avut o perioada interesanta inainte de razboi (merita reamintita rivalitatea dintre Chinezul, Venus si Rapid). In anii tulburi ai razboiului a existat legenda Unirea Tricolor, cu nu mai putin legendarul Titus Ozon. Insa intre 1945 si 1970 a fost un desert comparabil cu cel de acum. In afara de cateva nume razlete (acelasi Ozon, Constantin si, sa zicem, Petschovschi) mai bine sa uitam ce s-a intamplat atunci. Am aparut cu prima echipa serioasa la CM din Mexic, am avut Steaua 1976-1977 (cu Iordache, Sames, Lita Dumitru, Iordanescu, Marcel Raducanu, poate cea mai valoroasa concentrare de individualitati din fotbalul romanesc), Craiova lui Balaci si Steaua absoluta din 1986-89. Pe urma a inceput declinul lent. Deci pentru publicul obisnuit (nu pentru maniaci ai istoriei fotbalului, ca noi), merita pastrata memoria celor 20 de ani dintre 1970 si 1990. Desi imperfect, fotbalul de atunci poate fi o baza de date, idei si ambitii pentru viitor.
Acest splendid editorial imi sugereaza doua idei. Prima: gloria sportiva este efemera, luminile rampei s-au stins odata cu apusul carierei. A doua: in Romania postdecembrista s-a intrat cu buldozerele in tot ceea ce reprezinta performanta sportiva. Tabula rasa a fost completata prin ignorarea campionilor de alta data; se stie, memoria este periculoasa. Ar trebui sa scrieti mai des, astfel de articole sunt raritati pe acest site!
Ai uitat un nume mare de tot!Dudu Georgescu!
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.