MaxiP
MaxiP  •  04 Septembrie 2024, 16:11

Nu prea sunt de-acord cu premierea sportivilor in functie de locurile ocupate in spatele sportivilor dopati. Mai ales intr-o cursa de fond sau semifond, sunt curse tactice, adversarii influenteaza, e scaparea celor care lasa sportivii dopati sa intre in cursa, insa fara ei, cursa ar fi aratat cu totul altfel, mi se pare complet nesugestiv sa consideri ca locul 2 ar fi fost locul 1 daca se dovedeste ca locul 1 a fost dopat. Exemplu concret, anul acesta la Paris, Femke Bol medaliata cu bronz la 400 garduri, cu siguranta fara campioana olimpica din SUA in cursa, aceasta ar fi luat aurul desi a terminat pe 3. Daca cumva aceea se dovedeste ca a fost dopata, Bol ar putea oricand sa conteste aurul sportivei care a venit pe 2, pe care ar fi batut-o aproape sigur daca castigatoarea nu lua startul, insa Bol a schimbat complet strategia cursei pentru a avea o sansa, s-a taiat pe finish, lucru ce cel mai probabil nu s-ar fi intamplat daca nu o avea ca adversara.