SPORTURI  »  BASCHET  »  DIVIZIA A

Avantaj dublat! Asesoft a cîștigat și meciul 2 din finala campionatului împotriva lui BC Mureș Tg. Mureș

Articol de - Publicat marti, 19 mai 2015 21:59

După ce a cîștigat luni primul meci susținut pe teren propriu cu BC Mureș Tg. Mureș, în finala Diviziei A de baschet, 79-70, Asesoft Ploiești și-a dublat avantajul, la general după meciul de marți.

Campioana ultimelor trei ediții a cîștigat și mai clar jocul 2, 81-67. Lituanianul Runkauskas 20 puncte, Flowers 18 puncte și Zigeranovic 14 puncte au fost cei mai buni marcatori ai Asesoftului, în timp ce Barro 15, Dykes 15 și Adamovici 12 au fost coșgeterii celor de la Mureșul în jocul doi.

Finala se mută acum la Tg. Mureș, acolo unde BC Mureș va trebui să cîștige pe 24 și 25 mai jocurile 3 și 4 pentru a împinge finala în jocul decisiv. Acesta va avea loc la Ploiești, pe 29 mai.

Asesoft a cîștigat campionatul de 10 ori în România, în ultimii 11 ani, Universitatea Cluj întrerupînd seria incredibilă a prahovenilor în 2011. BC Mureș Tg. Mureș nu a cîștigat niciodată campionatul în România.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Citește și:
Dimineața la bancă, seară în sală » Secretele Larisei, antrenoare de fitness: „Când am poftă de dulce, asta încerc să mănânc”
Special
Dimineața la bancă, seară în sală » Secretele Larisei, antrenoare de fitness: „Când am poftă de dulce, asta încerc să mănânc”
Gigi Becali a văzut lista lui Mircea Lucescu și a reacționat: „El e cel mai bun din România!”
Nationala
Gigi Becali a văzut lista lui Mircea Lucescu și a reacționat: „El e cel mai bun din România!”
Ștefania Stoica, vedetă în interviul EHF: „Mi-a plăcut mereu de el. De asta am ales numărul 24!”
Handbal
Ștefania Stoica, vedetă în interviul EHF: „Mi-a plăcut mereu de el. De asta am ales numărul 24!”

FRF instituie „taxa pe șmecherie”! Furie în Liga 1: „7,6 milioane de euro din fondurile UEFA sunt împărțite aberant” + FCSB vizează bani la care nu are dreptul!

„E o libertate aparte aici, dar suntem cu gândul și la România” » La doi pași de Lyon, doi români și-au deschis afacerea care i-a dat gata pe francezi: „În perioadele bune, vindem și 100 kg. pe săptămână”


Comentarii (1)
1423984557905776
Florin Stanescu  •  22 Mai 2015, 16:38

Gatova flacai ! Sunteti terminati ! Adio ! Mereti si luati o putina *** cu pita calda si un litru de palinca si cugetati incet si cu folos ! Ce ne trebuie noua baschetbal ! Cu ce naiba se mananca asta daca acesti ragateni *** castiga titlu de 10 ani si noi cugetam tot de zece ani !

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Vezi toate comentariile (1)
Comentează