SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE  »  ÎNOT

Presa din Ungaria jubilează după ce sportivul lor s-a calificat în fața lui David Popovici

Imagini de la încălzirea lui David Popovici / Foto: Raed Krishan GSP +20   FOTO
Imagini de la încălzirea lui David Popovici / Foto: Raed Krishan GSP

Articol de - Publicat marti, 30 iulie 2024 22:08 / Actualizat marti, 30 iulie 2024 22:20

David Popovici s-a calificat în finala la 100 de metri liber de pe locul 5, după ce a ieșit pe locul doi în seria sa. Nandor Nemeth, sportiv maghiar, s-a calificat cu un timp mai bun decât David Popovici, iar presa din Ungaria a punctat acest lucru.

David Popovici a scos 47.66 la proba de 100 de metri liber, iar Nandor Nemeth a scos 47.61.

Presa din Ungaria: „În fața românului de super clasă, David Popovici”

Presa maghiară a scos în evidență faptul că sportivul maghiar a fost mai rapid decât românul David Popovici.

„În semifinalele de la 100 de metri liber, Nemeth a terminat pe locul doi cu un timp senzațional de 47.61, în spatele campionului olimpic din 2016, australianul Kyla Chalmers. Per total, Nemeth a ajuns în finala de miercuri seara cu al treilea cel mai bun timp. În fața altora, printre care și românul de super clasă, David Popovici”, au notat maghiarii de la Nemzeti Sport.

+15 FOTO

David Popovici s-a clasat pe poziția a doua în semifinala sa, cu un timp de 47,66, și are al cincilea timp, astfel că va fi în finala de mâine, de la ora 23:39.

David Popovici a înotat de pe culoarul al 5-lea, cel care a dat ultimii 5 campioni olimpici la 100 metri, terminând al doilea, asta deși a întors abia al șaselea. A recuperat pe final, atingând al doilea peretele. Primul a fost Pan Zhanle (47,21), rivalul său.

Kyle Chalmers a câștigat prima semifinală, fiind cronometrat cu 47,58 secunde. Nandor Nemeth (47.61) și Maxime Grousset (47,63) l-au urmat pe australian.

Cei opt sportivi care se vor duela pentru medalia de aur mâine, de la ora 23:39, sunt Pan Zhanle (China), Kyle Chalmers (Australia), Nandor Nemeth (Ungaria), Maxime Grousset (Franța), David Popovici (România), Jack Alexy (Statele Unite ale Americii), Chris Giuliano ( Statele Unite ale Americii) și Josha Salchow (Germania). Toți sportivii calificați în finala „probei regină” au obținut timpi foarte apropiați, sub 48 de secunde.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Șumudică nu se joacă: trei plecări dintr-un foc de la Rapid! Viorel Moldovan a făcut anunțul: „Au plecat deja, el va fi împrumutat”

„Domnule Ion Țiriac, ați primit pensia recalculată?” » Răspunsul miliardarului pentru GSP: „Mi-e rușine să spun! Scuzați-mă...”

Simona Halep și proaspăta soție a lui Ianis au atras toate privirile la evenimentul de la Academia lui Hagi