SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE  »  CANOTAJ

Primele declarații ale fetelor care au luat argint: „Nu pot să exprim în cuvinte”

Ioana Vrînceanu și Roxana Anghel au obținut medalia de ARGINT la dublu rame feminin / Foto: Raed Krishan GSP

Articol de - Publicat vineri, 02 august 2024 13:24 / Actualizat vineri, 02 august 2024 14:48

Ioana Vrînceanu (30 de ani) și Roxana Anghel (26 de ani) au obținut medalia de argint la proba de dublu rame feminin la Jocurile Olimpice de la Paris.

Cele două au reușit o revenire spectaculoasă pe ultimul sfert de întrecere. Sportivele au oferit câteva declarații rapide înainte de decernarea medaliilor. Româncele nu au poposit prea mult în fața microfonului deoarece urmează să evolueze mâine în proba de 8 plus 1 rame.

+29 FOTO

Declarațiile medaliatelor olimpice: „Olanda este o echipă puternică și noi am fost foarte puternice”

Ioana Vrînceanu și Roxana Anghel au vorbit despre bucuria provocată de câștigarea unei medalii la Jocurile Olimpice, iar Roxana Anghel a transmis că asta ar putea fi ultima lor cursă. Cele două sportive erau vizibil obosite la flash-interviul de la finalul competiției.

„Mai respirăm. Ne bucurăm de această ceremonie pentru amândouă este prima medalie olimpică. Ne lipsea. Am concurat la atât de multe campionate mondiale, europene, o singură dată la Jocurile Olimpice și este a doua oară și se lasă cu medalie. Suntem în culmea fericirii.”, a transmis Ioana Vrînceanu la TVR Sport.

„Suntem fericite că am fost al doilea echipaj care a urcat pe podium. Ne concentrăm pentru ce urmează mâine. Olanda este o echipă puternică și noi am fost foarte puternice, ne bucurăm de acest rezultat. Nu pot să exprim în cuvinte. Mă bucur că am făcut o ultimă cursă cu Ioana și că am încheiat-o cu bine”, a transmis Roxana Anghel la TVR Sport.

Viorica Susanu (fostă sportivă), experta contactată de TVR, a declarat că nu ia în calcul varianta că echipajul se va destrăma: „Nu cred că se pune la cale să se destrame echipajul, au câștigat o medalie olimpică. La fiecare început de ciclu olimpic se dă un restart. În fiecare an se fac selecții”.

Ioana Vrînceanu și Roxana Anghel vor concura în proba de la 8 plus 1 și nu au petrecut mult timp la declarații. Olandezele Ymkje Clevering și Veronique Meester au câștigat medalia de aur cu un avantaj considerabil și au dominat cursa de la început până la final.

Româncele au început cursa, iar după prima bornă erau în apropierea locului 5, la 4 secunde în spatele olandezelor. Cu 500 de metri rămași, Ioana Vrînceanu și Roxana Anghel se clasau pe locul 3 și au dat o luptă strânsă cu echipajul Australiei. Echipajul românesc a obținut victoria pe finalul întrecerii, cu câțiva metri rămași.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Ce pensie are Ilie Năstase, după recalculare: „Nici mai mult, nici mai puțin!”
Tenis
Dinamo încearcă să dea lovitura cu doi internaționali români » Unul e format de Hagi, altul a debutat și la prima reprezentativă

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”