SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE  »  TENIS

Eliminare neașteptată în turneul olimpic de tenis: campioanele din 2021 au ieșit în sferturi!

Barbora Krejcikova și Katerina Siniakova au fost eliminate de la Jocurile Olimpice // foto: Imago Images

Articol de - Publicat joi, 01 august 2024 20:17 / Actualizat joi, 01 august 2024 20:17

Barbora Krejcikova și Katerina Siniakova, perechea cehă care a cucerit aurul la Jocurile Olimpice din 2021, a fost eliminată în sferturile ediției din acest an, după 1-6, 5-7 contra rusoaicelor Mirra Andreeva și Diana Shnaider.

Barbora Krejcikova și Katerina Siniakova sunt două dintre cele mai valoroase jucătoare de dublu. Krejcikova, care s-a bucurat de un succes uriaș și la simplu, ocupă locul 19 în clasamentul mondial, unde Siniakova este a doua jucătoare, depășită doar de Erin Routliffe.

În 2021, perechea Krejcikova - Siniakova a cucerit aurul la Jocurile Olimpice de la Tokyo. În acest an erau evaluate din nou cu șansă mare la medalie, dar s-au oprit în faza sferturilor de finală.

Eliminare neașteptată în turneul olimpic de tenis: campioanele olimpice din 2021 au ieșit în sferturi!

Favoritele numărul 2 au fost eliminate de rusoaicele Mirra Andreeva și Diana Shnaider, jucătoare fără mare experiență la dublu. Andreeva ocupă locul 95 în clasamentul de dublu, cu 9 victorii și 12 înfrângeri de-a lungul carierei. Shnaider stă ceva mai bine, atât ca loc în clasamentul mondial, 65, cât și ca număr de meciuri de dublu jucate: 38 de victorii, 29 de înfrângeri.

Meciul a durat o oră și jumătate. Desfășurarea primului set a fost incredibilă: rusoaicele au condus cu 5-0 după ce reușiseră două break-uri și au închis actul cu 6-1. Setul secund a fost mai disputat, cu egalitate la 5. Rusoaicele au legat două game-uri și au închis astfel partida.

În semifinale, pe Shnaider și Andreeva le așteaptă ibericele Cristina Bucsa și Sara Sorribes Tormo. În cealaltă semifinală se vor înfrunta cehoaicele Karolina Muchova și Linda Noskova și italiencele Sara Errani și Jasmine Paolini.

De altfel, nicio pereche medaliată la Tokyo nu va urca pe podium la Paris.

Zverev, eliminat de la Jocurile Olimpice de Lorenzo Musetti

De o surpriză am avut parte și la simplu, în turneul olimpic masculin, unde italianul Lorenzo Musetti l-a eliminat pe neamțul Alexander Zverev, favoritul numărul 3 al competiției. Musetti s-a impus în două seturi, 7-5, 7-5, și va da piept în semifinale cu Novak Djokovic sau Stefanos Tsitsipas.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Ce pensie are Ilie Năstase, după recalculare: „Nici mai mult, nici mai puțin!”
Tenis
Dinamo încearcă să dea lovitura cu doi internaționali români » Unul e format de Hagi, altul a debutat și la prima reprezentativă

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”