Articol de Roxana Fleşeru - Publicat sambata, 08 iunie 2019 18:53
FINALA FEMININĂ DE LA ROLAND GARROS // Ashleigh Barty (23 de ani, 8 WTA) a câștigat turneul de la Roland Garros, după ce a învins-o în finală pe cehoaica Marketa Vondrousova (19 ani, 38 WTA), scor 6-1, 6-3, și de luni este a doua jucătoare a lumii.
Ireal, copleșitor, extraordinar sunt câteva dintre cuvintele pe care Ashleigh Barty le-a folosit pentru a descrie primul său succes într-un turneu de Mare Șlem. El s-a petrecut după o finală pe care a condus-o de la un capăt la altul în fața adolescentei Marketa Vondrousova, pe care a învins-o cu 6-1, 6-3 într-o oră și zece minute. Australianca în vârstă de 23 de ani, care are un tenis variat și natural, a reușit să o domine pe adversara sa și să strângă în brațe Cupa "Suzanne Lenglen".
O victorie care vine să-i confirme lui Ashleigh Barty că locul ei e în lumea tenisului. O junioară cu multe realizări și despre care s-a vorbit în țara sa mult, ea a decis în 2014, pe când avea doar 17 ani, să renunțe la sportul pe care-l practica de la o vârstă fragedă. "Mi-am dorit să experiementez viața fără tenis, să fiu o adolescentă normală", spunea ea atunci. N-a stat departe de sport și a jucat pentru o perioadă crichet. Apoi, în iunie 2016, a revenit în lumea pe care o cunoștea de când era doar o palmă de om.
Foto: Reuters
Neașteptatul trofeu
Trei ani mai târziu, Ashleigh Barty e campioană la Roland Garros și de luni va fi a doua jucătoare a lumii. Cu o personalitate plăcută și cu un joc la fel, ea a reușit să câștige primul trofeu de Mare Șlem al carierei pe zgură. "Mereu îmi spuneam că cu fiecare săptămână care trece din sezonul de pe această suprafață sunt mai aproape de cel pe iarbă. Am crescut pe hard și mai am de învățat multe pentru a juca pe zgură", spunea ea în luna martie, după ce se impusese în turneul de la Miami.
A găsit inspirația necesară și cheia jocului mai repede decât s-ar fi așteptat. La Paris, le-a învins pe Jessica Pegula, Danielle Collins, Andrea Petkovic, Sofia Kenin , Madison Keys, Amanda Anisimova și Marketa Vondrousova. Este a 51-a jucătoare care se impune într-un turneu de Mare Șlem în Era Open și a treia australiancă învingătoare la Paris, după Margaret Court și Evonne Goolagong.
- Ashleigh a primit 2,6 milioane de dolari pentru triumful de la Paris, până acum ea adunase 7,4 milioane din premii
27de lovituri direct câștigătoare a reușit Ashleigh Barty, în timp ce adversara sa a fost la cota 10
26de greșeli neforțare a comis australianca în meciul de azi, în timp ce Marketa Vondrousova a ajuns la borna 22
5trofee are în palmares Ashleigh Barty: Roland Garros, Miami, Nottingham, Zhuhai și Kuala Lumpur
Câștigătoarele de la Roland Garros în ultimii cinci ani
2019 Ashleigh Barty (Australia, 8 WTA, 23 de ani)
2018 Simona Halep (România, 1 WTA, 26 de ani)
2017 Jelena Ostapenko (Letonia, 47 WTA, 20 de ani)
2016 Garbine Muguruza (Spania, 4 WTA, 22 de ani)
2015 Serena Williams (SUA, 1 WTA, 33 de ani)
„Am jucat meciul perfect astăzi. Sunt mândră de mine și de echipa mea. Au fost două săptămâni nebune. Marketa are un sezon uimitor, sunt convinsă că va ajunge departe”
Ashleigh Barty după meci
VIDEO » Barty - Vondrousova 6-1, 6-3
Never letting go.@ashbar96 | #RG19 pic.twitter.com/ipLDB1TpfA
— Roland-Garros (@rolandgarros) June 8, 2019
Notre championne de Roland-Garros 2019... Ashleigh Barty ! @ashbar96 s'impose 6-1, 6-3 face à Marketa Vondrousova pour remporter son 1er titre en Grand Chelem
https://t.co/YmpNHqTHSU #RG19 pic.twitter.com/jB0Rdhdi8A
— Roland-Garros (@rolandgarros) June 8, 2019
What a fortnight for these two ❤️#RG19 pic.twitter.com/WKbMzLkjHV
— Roland-Garros (@rolandgarros) June 8, 2019
"It's been a crazy two weeks"@ashbar96 is your #RG19 Champion pic.twitter.com/L824A5rCfo
— Roland-Garros (@rolandgarros) June 8, 2019
Australia’s Greatest @ashbar96 is the 2019 Roland-Garros champion, defeating Vondrousova 6-1 6-3.
https://t.co/FJdsaBBRCP#RG19 pic.twitter.com/TMsAdEhHg3
— Roland-Garros (@rolandgarros) 8 iunie 2019
Lob Goals
https://t.co/bnbu89P77y#RG19 pic.twitter.com/ZtpKVQgdHT
— Roland-Garros (@rolandgarros) June 8, 2019
Barty means business.
First set to the Australian 6-1 over Vondrousova.
https://t.co/bnbu89P77y#RG19 pic.twitter.com/2JFgwGsE9X
— Roland-Garros (@rolandgarros) June 8, 2019
And we're off!
https://t.co/bnbu89P77y#RG19 pic.twitter.com/VwLK77wfsu
— Roland-Garros (@rolandgarros) 8 iunie 2019
It's here.
Barty vs Vondrousova. Who will go home with the Coupe Suzanne-Lenglen?#RG19 pic.twitter.com/1LeXBzuQ9f
— Roland-Garros (@rolandgarros) June 8, 2019
What they're playing for today...#RG19 pic.twitter.com/WEsg4k4lgz
— Roland-Garros (@rolandgarros) June 8, 2019
2007este ultima dată când o adolescentă ajungea în finală la Roland Garros, atunci era vorba de Ana Ivanovici
3-0este scorul întâlnirilor directe dintre Ashleigh Barty și Marketa Vondrousova, victoriile australiencei venind pe iarba de la Birmingham în 2017, hard-ul de Cincinnati în 2018 și azi, la Roland Garros
Vezi și:
![Dan Petrescu, invidios pe rivali: „FCSB cumpără pe bandă rulantă toți jucătorii buni din România” » Ce a spus despre succesul de la PAOK](https://cacheimg.gsp.ro/autocrop/smp-images-production/gsp.ro/16022025/1bc86ff7-b490-40e6-acee-f428f4c14217.jpg?width=195&height=130)
![Noi reacții în scandalul Sinner » Medvedev, Wawrinka, Kyrgios și Kafelnikov atacă: „WADA e cea mai coruptă organizație! Poți ajunge la orice înțelegere vrei, chiar dacă ești vinovat”](https://cacheimg.gsp.ro/autocrop/smp-images-production/gsp.ro/16022025/0098eb32-61c6-4686-bb69-cac80fd263da.jpg?width=195&height=130)
![Spaniolii scriu din nou despre transferul lui Andrei Rațiu la Barcelona » Cât vor să achite catalanii pentru el + Ce alte cluburi îl mai urmăresc](https://cacheimg.gsp.ro/autocrop/smp-images-production/gsp.ro/08022025/b3f3a977-9f16-4dec-bcbf-9bc76b76bfd9.jpg?width=195&height=130)
Anunț MAJOR: Jannik Sinner a acceptat 3 luni de suspendare din tenis! » Cum a motivat gestul