SPORTURI  »  TENIS  »  WTA

Coronavirusul ar putea da peste cap clasamentul WTA: Ce loc ar ocupa Simona Halep la reluarea competițiilor

Simona Halep
Simona Halep

Articol de GSP - Publicat vineri, 13 martie 2020 12:20

COVID-19 a afectat și lumea tenisului. Numeroase turnee, printre care Indian Wells, au fost anulate de teama extinderii virusului. Circuitul ar trebui să se reia pe 20 aprilie, însă top 10 WTA ar putea arăta diferit atunci.

În acest moment nu există o decizie oficială, WTA urmând să hotărască în săptămânile următoare ce se va întâmpla cu punctele jucătoarelor de tenis. Există însă un posibil scenariu care le va neliniști pe acestea.

Conform ziare.com, este posibil ca jucătoarele să pierdă punctele pe care le-au câștigat anul trecut la turneele din această perioadă. Dacă acest lucru se va întâmpla, înainte de turneul de la Istanbul, care va relua circuitul WTA, clasamentul o să arăte astfel:

  1. Ashleigh Barty - 7597 puncte
  2. Simona Halep - 5566 puncte
  3. Sofia Kenin - 4600 puncte
  4. Karolina Pliskova - 4340 puncte
  5. Elina Svitolina - 4180 puncte
  6. Kiki Bertens - 4095 puncte
  7. Serena Williams - 3785 puncte
  8. Aryna Sabalenka - 3585 puncte
  9. Belinda Bencic - 3565 puncte
  10. Naomi Osaka - 3440 puncte

Simona Halep (28 de ani) și-ar păstra locul secund în ierarhia WTA. Aryna Sabalenka (21 de ani) ar reveni în top 10, iar Bianca Andreescu (19 ani), care în prezent ocupă locul 6, ar părăsi top 10.

Vezi și:

Simona Halep, mesaj clar pentru șefii tenisului: „Ori e permis peste tot, ori e scos!”

EXCLUSIV Coronavirus anulează și Roland Garros? Antrenorul român stabilit în Franța, despre un scenariu sumbru: „Ultima oară când nu s-a jucat, nemții aveau prizonieri pe «Chatrier»”

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Citește și:
Stadionul din Pripyat, de lângă Cernobîl, a oferit imaginile anului 2024: ce a crescut în locul gazonului, la 38 de ani de la dezastru
Campionate
Stadionul din Pripyat, de lângă Cernobîl, a oferit imaginile anului 2024: ce a crescut în locul gazonului, la 38 de ani de la dezastru
Surprize IMENSE în lotul convocat de Mircea Lucescu pentru debutul în preliminariile CM: 4 fotbaliști în premieră
Nationala
Surprize IMENSE în lotul convocat de Mircea Lucescu pentru debutul în preliminariile CM: 4 fotbaliști în premieră
Ștefania Stoica, vedetă în interviul EHF: „Mi-a plăcut mereu de el. De asta am ales numărul 24!”
Handbal
Ștefania Stoica, vedetă în interviul EHF: „Mi-a plăcut mereu de el. De asta am ales numărul 24!”

FRF instituie „taxa pe șmecherie”! Furie în Liga 1: „7,6 milioane de euro din fondurile UEFA sunt împărțite aberant” + FCSB vizează bani la care nu are dreptul!

„E o libertate aparte aici, dar suntem cu gândul și la România” » La doi pași de Lyon, doi români și-au deschis afacerea care i-a dat gata pe francezi: „În perioadele bune, vindem și 100 kg. pe săptămână”


Comentarii (1)
valyomanid4
valyomanid4  •  13 Martie 2020, 14:58

Alt articol din ciclul..s-ar putea sau ar putea....:))))

Vezi toate comentariile (1)
Comentează