SPORTURI  »  TENIS  »  TENIS

Eternul pericol

Articol de - Publicat miercuri, 18 iunie 2008 00:00

Venus Williams e decisă să-şi apere titlul cucerit anul trecut la Wimbledon.

Ieri a împlinit 28 de ani, iar 24 din ei poartă ştampila “ tenis”. A avut vremea ei de mare glorie, cu titluri de Mare Şlem şi poziţia de lider mondial, apoi lucrurile s-au disipat un pic.

Venus Williams a aflat că există viaţă şi în afara sportului, desco­perindu-şi pasiu­nea pentru poezie, designul de in­terioare, pictură şi modă. S-a întors însă mereu la tenis, reperul sta­tor­nic într-o existenţă ce nu mai are de mult grija zilei de mîine.

Anul trecut, a irumpt la Wim­ble­don, cîştigînd trofeul pentru a patra oară în carieră, deşi era abia a 30-a jucătoare a lumii. Un motiv în plus să nu spui niciodată că surorile Williams sînt terminate. Atît Ve­nus, cît şi Serena au revenit deseori din adîncuri, dintre accidentări sau pauze inexplicabile, şi au mai cucerit cîte un pisc.

“Nu mă aşteptam să înving în 2007. E adevărat însă că iarba este o suprafaţă care îmi convine. Cred că ştiu cum să joc pe ea, cînd să lovesc înalt şi cînd jos, ştiu cum va sări mingea. Dacă ar fi să aleg, Wimbledon-ul pare cea mai bună opţiune”, spune Williams cea mare. “Anul trecut am cîştigat al şaselea turneu al meu de Mare Şlem. Vreau mai multe!”, exclamă Venus, care intră la ediţia ce va începe luni, la All England Club, drept a şaptea jucătoare a lumii. Adversarele au de ce să se teamă. Surorile mai au me­reu un ultim cuvînt de spus.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Citește și:
Mihai Stoica s-a filmat pe Arena Națională cu două zile înainte de FCSB - PAOK: „Pentru ziariștii greci: la ei e o rușine mondială”
Europa League
Mihai Stoica s-a filmat pe Arena Națională cu două zile înainte de FCSB - PAOK: „Pentru ziariștii greci: la ei e o rușine mondială”
O mai recunoști? Fosta lideră WTA s-a transformat total după retragerea din 2022
Tenis
O mai recunoști? Fosta lideră WTA s-a transformat total după retragerea din 2022
Vinicius a cumpărat un club! Fostul fundaș de la FCSB va avea patron „galactic”
Campionate
Vinicius a cumpărat un club! Fostul fundaș de la FCSB va avea patron „galactic”

Varga a revenit asupra propriilor declarații, la câteva ore după ce i-a transmis lui Dan Petrescu: „Plângăciosule, fă-ți bagajele!”

Ion Țiriac pune la bătaie 600.000 de euro pentru turneul de la București: „Menține România pe harta internațională a tenisului”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă nici un comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează