SPORTURI  »  TENIS  »  WTA

Motivul pentru care Adidas și Simona Halep au rupt colaborarea

FOTO: REUTERS
FOTO: REUTERS

Articol de GSP - Publicat duminica, 17 decembrie 2017 18:06

Simona Halep, liderul din clasamentul WTA, nu îşi va prelungi contractul cu sponsorul tehnic german Adidas. Informaţia a apărut sâmbătă în presa internaţională şi a stârnit rumoare în rândul pasionaţilor de tenis.

Multă lume nu înţelege cum o firmă de anvergura Adidas nu reuşeşte să prelungească contractul cu liderul mondial din tenisul feminin, iar o posibilă explicaţie a venit azi din partea publicaţiei welovetennis.fr.

" Simona Halep a cerut mai mulţi bani", au scris aceştia, care afirmă că Adidas nu ar fi putut să menţină contractul cu Garbine Muguruza (2 WTA) dacă i-ar fi satisfăcut Simonei Halep toate pretenţiile financiare.

Contractul dintre Simona Halep și Adidas data din 2014, românca îmbrăcând pentru prima oară echipamentul firmei germane la partida de FED Cup Serbia de acum trei ani.

Până să semneze cu Adidas, Simona Halep a fost reprezentată de Lotto, Lacoste şi Fila. 

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Citește și:
Patronul din Superliga s-a săturat: mută echipa din oraș
Superliga
Patronul din Superliga s-a săturat: mută echipa din oraș
UEFA a făcut anunțul despre Istvan Kovacs! Arbitrul e pe lista pentru Cupa Mondială din 2026
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
UEFA a făcut anunțul despre Istvan Kovacs! Arbitrul e pe lista pentru Cupa Mondială din 2026
Dan Șucu a investit 20 de milioane de euro la Rapid! Giuleștenii sunt pe pierdere de cinci ori mai mare decât acum șase ani
Superliga
Dan Șucu a investit 20 de milioane de euro la Rapid! Giuleștenii sunt pe pierdere de cinci ori mai mare decât acum șase ani

FRF instituie „taxa pe șmecherie”! Furie în Liga 1: „7,6 milioane de euro din fondurile UEFA sunt împărțite aberant” + FCSB vizează bani la care nu are dreptul!

„E o libertate aparte aici, dar suntem cu gândul și la România” » La doi pași de Lyon, doi români și-au deschis afacerea care i-a dat gata pe francezi: „În perioadele bune, vindem și 100 kg. pe săptămână”


Comentarii (4)
itrobert
itrobert  •  20 Decembrie 2017, 09:57
Postat de martinpen pe 18 Decembrie 2017, 10:00

la US Open in 2011, Halep avea Adidas... Mai cititi... ca de-aia aveti internet gratis... Ziaristi copy-paste

Cred ca stii ca poti cumpara orice echipament pe bani proprii si sa nu intri in conditii contractuale (ca la telefonia mobila)... Ce spui tu nu reprezinta ca era sub contract cu ei, ci doar ca le folosea echipamentul...

martinpen
martinpen  •  18 Decembrie 2017, 10:00

la US Open in 2011, Halep avea Adidas... Mai cititi... ca de-aia aveti internet gratis... Ziaristi copy-paste

gilos
gilos  •  18 Decembrie 2017, 08:50

Cu cine semneaza Halep in sezonul urmator ? Sper ca nu alege un brand de cacao, cum a ales FRF pt nationala de fotbal, Joma..

Vezi toate comentariile (4)
Comentează