SPORTURI  »  TENIS  »  CUPA DAVIS

România avansează dramatic în Cupa Davis! Cezar Crețu a câștigat meciul decisiv împotriva Chinei

Cezar Crețu (23 de ani, 292 ATP) s-a impus în fața chinezului Rigele Te (26 de ani, 636 ATP), scor 3-6, 6-3, 6-3, în barajul pentru Grupa Mondială II a Cupei Davis. În urma acestui rezultat, România a trecut de China cu scorul de 3-2.

Articol de - Publicat sambata, 14 septembrie 2024 19:42 / Actualizat sambata, 14 septembrie 2024 19:45

După prima zi, România o conducea pe China cu scorul de 2-0, iar toată lumea se aștepta ca țara noastră să tranșeze disputa mult mai ușor.

Vineri, 13 septembrie, România avea 2 puncte după victoriile semnate de Cezar Crețu și Adrian Boitan. China a reușit să revină, după ce Victor Cornea și Bogdan Pavel au cedat la dublu, scor 4-6, 4-6, în fața echipei formate din Fajing Sun și Regele Te.

Chinezii au lovit din nou, prin victoria lui Yunchaokete Bu în fața lui Boitan, scor 6-3, 7-6, iar soarta calificării rămânea în mâinile lui Cezar Crețu.

Cezar Crețu, victorie dramatică în fața lui Rigele Te

După primul set, sportivul nostru era condus în Sala Polivalentă din Craiova. Te Câștigase primul set cu scorul de 6-3, iar China făcea un pas important spre marea victorie.

Crețu nu a cedat și a câștigat următoarele două seturi cu același scor, 6-3, la capătul unui meci care a durat două ore și 40 de minute. Românul a sărbătorit victoria alături de familie și de iubită.

În urma acestui rezoltat, România va evolua în play-off-ul pentru Grupa Mondială I din Cupa Davis.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Gafă incredibilă comisă de americani în „dosarul Chiles – Voinea – Bărbosu” pentru bronzul olimpic de la gimnastică: „Este inadmisibil!”
Jocurile Olimpice

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”