SPORTURI  »  TENIS  »  BRD NĂSTASE ŢIRIAC TROPHY

Tipsarevici se califică în sferturile BRD Năstase-Ţiriac Trophy

Articol de GSP - Publicat joi, 25 aprilie 2013 00:00 / Actualizat sambata, 27 aprilie 2013 15:00

Santiago Giraldo a rezistat astăzi numai 81 de minute în faţa lui Janko Tipsarevici, sîrbul impunîndu-se cu scorul de 6-3, 6-3.

Tipsy a controlat meciul cu uşurinţă, experienţa sa reuşind să înfrîneze entuziasmul columbianului. A servit aproape perfect, cedînd numai 3 puncte şi a forţat exact cînd trebuia pentru a face diferenţa. Un break a fost suficient pentru un 6-3 fără efort.

Lucrurile au stat însă altfel în partea a doua a meciului, cînd Giraldo a ieşit la atac. A pus presiune pe sîrb, dar s-a lovit de el ca de un zid. Mereu aproape, dar niciodată exact unde trebuie, columbianul a irosit nu mai puţin de 8 din cele 9 mingi de break pe care le-a avut la dispoziţie. Mai pragmatic, Tipsarevici a tranşat setul cu un nou 6-3, asigurîndu-şi un loc în sferturi.

Duel cu Garcia-Lopez
Acolo va da peste Guillermo Garcia-Lopez, calificat după victoria cu Sergey Stakhovsky, 1-6, 6-3, 6-4. Ibericul a avut nevoie de peste două ore de joc pentru a-l elimina pe ucrainean, care intrase perfect în meci, cîştigînd primul set cu 6-1.

Lucrurile s-au schimbat însă radical, Garcia-Lopez reuşind să intre cu adevărat în joc după pierderea primului act. Ambii jucători au beneficiat de o minge de break în setul doi, dar numai spaniolul a profitat de ocazie. 6-3 şi s-a intrat în decisiv. Oboseala a început să se vadă la Stakhovsky, care se afla la al cincilea meci în şase zile la Bucureşti, iar Garcia-Lopez a profitat din plin, adjudecîndu-şi şi setul 3 cu 6-4.

Urmează Tipsarevici, numărul 10 mondial, jucător pe care l-a învins în ambele meciuri pe care le-au disputat pînă în momentul de faţă.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Gest HULIGANIC în Giulești » Atac îngrozitor la adresa siguranței presei! Jurnalist bruscat de un impresar care purta o legitimație a clubului din Superligă: „Dormiți!”
Partenera titularului de la Rapid a plecat din România: „Alte 3 luni departe de tine. Nu sunt sigură dacă devine mai greu sau mai ușor”

Cosmin Olăroiu nu ne vrea în UE, Ion Țiriac nu ne vrea în NATO! Declarații controversate în studioul GSP: „Sunt stupefiat! Nu-mi trebuie bază militară! Știți ce ar merge, în schimb?”

Ce-a pățit soția fotbalistului când a ajuns în Botoșani? „S-a dus la mall în Iași, o sută de kilometri, și ne-a spus: «Mamă, ce oraș mare»!”