INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  FC COPENHAGA - CFR CLUJ 2-0

Turişti în Nord

Articol de GSP - Publicat vineri, 04 decembrie 2009 00:00

Clujul nu mai are nici o speranţă de calificare după ce a pierdut şi la Copenhaga. Portughezul Nuno Claro a greşit la ambele goluri

Lîngă Mica Sirenă, în năvodul italianului Mandorlini nu s-a prins decît plevuşcă. Tehnicianul a trimis în faţa danezilor o echipă speculantă, defensivă solidă şi contraatacuri blitz, dar planul său a fost sabotat de portarul Nuno Claro.

Yssouf Kone a aprins meciul cu o reluare de la marginea careului, la un metru de poartă (4), iar Traore a dezarmat reacţia gazdelor, respingînd din faţa porţii o centrare la care Nuno Claro ieşise greşit (6). Puştiul ivorian şi-a readus echipa în ofensivă cu o accelerare, un dribling scurt şi o pasă pentru culoarul lui Dubarbier, însă argentinianul a preferat un şut în plasa laterală în locul unei pase în faţa porţii pentru Kone (22).

Sita portugheză
Două minute mai tîrziu, Pospech a prins bara cu un trasor din colţul careului. Clujul s-a retras, Culio a făcut o reverenţă la driblingul aceluiaşi Pospech, care a scos o minge la marginea careului pentru Vingaard. Mijlocaşul şi-a aşezat mingea pe piciorul stîng şi a trimis-o în poartă prin sita portugheză: Tony - Cadu - Nuno Claro! Portarul "vişiniilor" a avut o reacţie tîrzie şi la lovitura liberă a lui N'Doye (43). 2-0 la pauză şi meciul era jucat.

În a doua repriză s-a pasat la alibi, spre disperarea fanilor clujeni de pe Parken. Kone a încercat o deviere vicleană, care a trecut uşor pe lîngă (60), iar Culio a reluat plasat pentru reflexul lui Wiland. Cea mai mare ocazie a clujenilor, şutul din unghi al lui Dubarbier, a fost anulată de intervenţia portarului danezilor (80), refuzat în 2007 de CFR. Iar vişiniii au contabilizat a patra înfrîngere consecutivă în Europa League.

Cadu şi Dani, out cu PSV!
Căpitanul lui CFR, Ricardo Cadu, a încasat aseară al treilea cartonaş galben în Europa League şi nu va putea evolua în ultimul meci cu PSV Eindhoven. Cadu a fost avertizat după faultul în urma căruia danezii au reuşit desprinderea pe tabelă. Cumnatul său, Dani, l-a imitat în a doua repriză, fiind avertizat şi el pentru a treia oară în acest sezon european.

"Golul doi primit de Nuno Claro a fost de rîs. Probabil că s-au terminat portarii în România şi aducem din ăştia de trece mingea pe sub ei"
Mircea Sandu, preşedinte FRF

"Am făcut o primă repriză fantastică în care am reuşit să marcăm două goluri. E o victorie pe deplin meritată"
Stale Solbakken, antrenor FC Copenhaga

PSV EINDHOVEN - SPARTA PRAGA 1-0
O singură dilemă
În celălalt meci al grupei, PSV a cîştigat cu Sparta, 1-0, şi a obţinut deja calificarea în "16"-imile competiţiei. Olandezii au 4 puncte peste cehi şi peste FC Copenhaga, formaţiile care îşi împart poziţiile 2-3. Învingătoarea de aseară a lui CFR are nevoie de minimum un egal la Praga, ca să meargă mai departe, după ce a trecut de cehi în Danemarca cu 1-0. În caz de egalitate de puncte, criteriul de departajare îl reprezintă rezultatele directe.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Dinamo poate pierde 1 milion de euro » Ultimele informații despre acest caz care le dă fiori „câinilor”
Neil Lennon a semnat » Unde s-a angajat la o lună după despărțirea de Rapid
Nelu Varga, despre datoria de 60 de milioane de euro: „Mereu s-a vorbit de insolvență la CFR Cluj”

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”