INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  RUSIA

INCREDIBIL Un fotbalist de la Zenit a fost agresat de un poliţist la finalul meciului cu Volga

Danko Lazovici este golgeterul primei divizii din Rusia

Articol de GSP - Publicat duminica, 19 iunie 2011 00:00 / Actualizat duminica, 19 iunie 2011 15:32

Întîmplare fără precedent la finalul meciului dintre Zenit Sankt Petersburg şi Nijni-Novgorod, din prima ligă a campionatului Rusiei.

Atacantul sîrb Danko Lazovici a fost agresat cu o armă cu electroşocuri de unul din jandarmii care ar fi trebuit să-i protejeze pe fotbalişti. Incidentul a avut loc vineri, la finalul meciului cîştigat de Zenit cu 2-0.

Lazovici, golgeter al campionatului, a mers la sfîrşitul meciului să-i salute pe fanii echipei sale şi a încercat să le arunce tricoul. În acel moment, atacantul a fost  lovit de la spate de poliţist. "Nu credeam că e posibil aşa ceva, dar în Rusia nu trebuie să te mai mire ceva", a spus jucătorul a doua zi.

Poliţia din Nijni-Novgorod a respins însă aceste declaraţii şi a acuzat comportamentul fanilor veniţi de la Sankt-Petersburg, dar şi a jucătorilor lui Zenit. Oficialii locali au declarat că fotbaliştii adverşi i-au înjurat tot timpul pe stewardzi, ei fiind cei care au instigat la violenţă.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Anunță un sponsor nou imediat după FCSB - Petrolul: „Sunt discuții avansate. Vor primi bonus de victorie pentru acest meci!”
Gigi Becali a făcut praf un jucător, apoi s-a răzgândit și a criticat arbitrajul » Ce arată imaginile de la cel mai încins moment al jocului

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”