INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  UNGARIA - ISRAEL 1-1

A căzut în cap! » Momente de groază în amicalul Ungariei cu Israel

Nemeth se plînge de umăr, în timp Aouate ia un contact horror cu gazonul, producînd panică în tribune Foto: Reuters

Articol de - Publicat vineri, 17 august 2012 00:00 / Actualizat joi, 16 august 2012 19:36

Stadionul a încremenit la duelul aerian dintre Nemeth şi Aouate. Portarul israelian a aterizat necontrolat, dar a scăpat miraculos de o gravă accidentare

Unul dintre amicalele adversarilor noştri din calificările CM 2014 se putea transforma într-o dramă. La Budapesta, portarul israelian Aouate a fost aproape să-şi rupă gîtul, aterizînd înfiorător, direct în cap!

Era minutul 71, maghiarii conduceau cu 1-0 graţie golului reuşit de Dzsudzsak şi tocmai porniseră un contraatac. O pasă lungă pe sus către Nemeth, care urmărea mingea şi nu l-a văzut pe Aouate ieşind în afara careului. Goalkeeperul oaspeţilor a respins ca un kamikaze şi s-a ciocnit teribil cu vîrful intrat la pauză. După care a plonjat necontrolat şi a căzut apoi pe spate, ca o scîndură. Cîteva secunde, tot stadionul a îngheţat, temîndu-se de o fractură cervicală. Aouate a avut însă noroc şi a continuat jocul.

A rămas numai cu sperietura, iar Ungaria cu un egal la final, doi accidentaţi, Juhasz şi Koman, plus nemulţumirea selecţionerului Egervari: "Sînt dezamăgit, ne aşteptam la mai mult. Doar în prima parte am arătat organizare. Jucătorii nu sînt în vîrf de formă, însă vom încerca să corectăm ce nu merge".

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Gigi Becali a scos azi 900.000 de euro din buzunar: „Am închis-o cu el, gata!”

Gigi Becali a dezvăluit meciul la care va reveni pe stadion » Câți bani a strâns pe biletele din Europa League până acum

Bănel Nicoliță a dezvăluit ce salariu are în Liga 4 din România. Primă uriașă primită la semnătură