FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - CHIAJNA 2-0

VIDEO Fără restanţe la fotbal » Dinamo a bifat al treilea succes consecutiv în 2013, 2-0 cu Chiajna

Articol de GSP - Publicat marti, 12 martie 2013 00:00 / Actualizat marti, 12 martie 2013 01:18

Elevii lui Ţălnar au reuşit cea de-a treia victorie consecutivă în condiţiile în care nu şi-au mai primit salariile de aproape patru luni

Suferinţa, foamea, criza economică sînt lucrurile rele care unesc oamenii. Îi dezbină incompetenţa şi lipsa perspectivelor! Alte lucruri rele, dar ireparabile.

Exact ca la Dinamo, unde suporterii s-au întors lîngă echipă într-un moment financiar greu, dar cu speranţe reale în joc pentru o participare în cupele europene şi un sezon viitor mai dulce. Ghetele jucătorilor îşi plătesc datoriile. Ei, băieţii în roşu, joacă fotbal oricum şi în orice condiţii, fără angajamente neonorate în faţa băieţilor în roşu din peluză. Alexe (6) şi Curtean, 30 de secunde mai tîrziu, au vrut să încheie repede socotelile. Cobrea a parat tot. Tot el s-a pus ca un zid în faţa unui Curtean (38) scăpat în poziţie clară de gol.

Au urmat o repriză secundă cu două "roşii", Nica şi Paraschiv, şi un Dinamo în lipsă de soluţii alergînd după victorie. Izbăvirea a venit pe ruta Munteanu - Dandea - Axente, ultimul marcînd după o repriză de chin. Matei, în ultimul minut de prelungiri, a adus cea de-a treia victorie consecutivă şi plata în avans către o conducere restantă.

S-au înghesuit după 15 luni!
Suporterii dinamovişti au luat cu asalt arena din Ştefan cel Mare aseară, ca pe vremuri la meciurile importante de campionat sau din cupele europene. 10.000 de fani şi-au cumpărat bilete, au umplut tribuna a II-a şi "Peluza Cătălin Hîldan" şi au cîntat în permanenţă. Dinamo nu a mai avut mai mult de 10.000 de fani la meciurile de acasă din Ştefan cel Mare de pe 5 decembrie 2011, de la derby-ul cu Steaua (1-3), cînd au fost 15.000. (Gabriel Burete)

Scandal cu Alexe
Marius Alexe a luat aseară cel de-al patrulea "galben" şi e suspendat cu Petrolul. În minutul 52, el se afla în afara terenului pentru îngrijiri medicale. A fost împins pe teren de arbitrul de rezervă, Mihai Amorăriţei, din Cîmpina, şi a plecat pe contraatac, însă a fost oprit de Istvan Kovacs, care l-a avertizat pe motiv că nu i-a permis el să intre în joc. Alexe şi oficialii au protestat, spunîndu-i lui Kovacs că arbitrul de rezervă şi-a dat acordul, însă "centralul" nu şi-a schimbat decizia. (Gabriel Burete)

"E inadmisibil ce a făcut Paraschiv, nu e posibil să ridici cotul astfel la mijlocul terenului. Acolo s-a pierdut meciul. Normal că nu suport asemenea gesturi, nu îmi place să pierd"
Ilie Stan, antrenor Chiajna

"O victorie muncită în compania unei echipe harnice. Ne-am făcut meciul greu, putea fi 2-0 sau 3-0 la pauză. M-a bucurat intrarea lui Rotariu, care a centrat la primul gol. I-am zis, înainte să intre, că el va decide jocul"
Cornel Ţălnar, antrenor Dinamo

"Sîntem obişnuiţi să ne primim banii cu greutate. Le mulţumesc fanilor că au fost alături de noi"
Andrei Cristea, atacant Dinamo

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
„Atunci am turbat!” » Marius Șumudică, SHOW inconfundabil la interviu: „Au ieșit ghioceii, vin cu stropitoarea!”
Nicușor Dan, anunț de ultim moment despre Arena Națională
Dune 3 se poate filma în Anglia! Imagini catastrofale surprinse la arena Plough Lane » Meciul cu Newcastle, amânat

Gigi Becali a dezvăluit meciul la care va reveni pe stadion » Câți bani a strâns pe biletele din Europa League până acum

Bănel Nicoliță a dezvăluit ce salariu are în Liga 4 din România. Primă uriașă primită la semnătură