FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - CHIAJNA 2-1

Pancu cere mai mulţi bani pentru jucători: "Putea fi o primă mai mare, se iau 2 milioane din drepturi TV"

Articol de GSP - Publicat duminica, 14 iulie 2013 00:00 / Actualizat duminica, 14 iulie 2013 00:35

Rapid a trecut prin clipe grele în prima repriză cu Chiajna, dar giuleştenii şi-au revenit în partea a doua. Daniel Pancu povesteşte cum au reuşit să întoarcă rezultatul de la 0-1 şi-şi laudă colegii mai tineri.

"În prima repriză s-a văzut ca nu sîntem pregătiţi, n-am avut ritm, iar Chiajna putea marca de patru, cinci ori. A fost un ajutor divin că nu am luat gol. La pauză băieţii nu mai credeau în revenire erau debusolaţi, dar le-am zis că trebuie să facă pressing, să-i luăm pe sus şi să fie încrezători pentru că ei îmbracă tricoul Rapidului. Eu am făcut doar cinci antrenamente cu echipa, dar am 20 de ani de fotbal, 40 de cantonamente şi rezist.

Ne-am primit doar un salariu din cele patru şi jumătate pe care le avem, şi am decis să-mi ajut echipa în cel mai important meci din istoria postrevoluţionară. Prima pe această victorie putea fi mult mai substanţială pentru că am înţeles că se primesc două milioane de euro din drepturi. Mă bucur pentru Coman şi Ioniţă pentru că sînt jucători de viitor şi de mare caracter. Sîntem eroi pentru suporterii noştri. Conform regulamentelor nu există să cîştige Chiajna la TAS, ce-au făcut ei şi cei de la Iaşi sînt nişte maimuţăreli. Mi-aş dori să dorm şi nu să petrec", a spus Pancu.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Mihai Rotaru își freacă palmele: „Are o foame incredibilă să joace, n-am mai văzut ca el! Uitați-vă ce vom avea la mijloc!”
Lovitură teribilă pentru FCSB! Jucătorul crucial s-a accidentat și va lipsi o lună

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”