FOTBAL  »  Superliga  »  PETROLUL - ACS POLI 0-0

VIDEO Petrolul - ACS Poli 0-0 » Petrolul ratează şansa de a se apropia la un punct de Steaua!

Articol de GSP - Publicat luni, 04 noiembrie 2013 00:00 / Actualizat luni, 04 noiembrie 2013 21:47

Petrolul nu reuşeşte să se impună împotriva celor de la ACS Poli, scor 0-0, după un meci plin de ratări, şi prahovenii ratează şansa de a se apropia la un punct de liderul Steaua.

Urmăreşte aici desfăşurarea liveTEXT a partidei!

Ai aici cele mai importante faze VIDEO ale meciului!

Petrolul a început tare meciul cu ACS Poli, primul şut pe poartă al prahovenilor venind în minutul 2, cînd Dore a trimis pe lîngă poartă. Elevii lui Contra au continuat în forţă, şutul lui Teixeira a fost respins de Nuno Claro (6), iar la faza imediat următoare Dore a trimis peste poartă, după o centrare a lui Alcenat (7).

Ploieştenii au cerut penalty în minutul 8, reclamînd un henţ la Scutaru, cînd şutul puternic al lui De Lucas s-a lovit de fundaşul timişorean. Arbitrul Rădulescu nu a acordat însă nimic.

Prahovenii au ameninţat poartă lui Nuno Claro prin şuturi de la distanţă. De Lucas (16), Albin (17) şi Teixeira (21) n-au reuşit să-l învingă pe portarul timişorenilor. Ratările ploieştenilor au continuat cu Dore în rolul principal, atacantul trimiţînd mingea pe lîngă poartă, după două acţiuni bune ale căpitanului Boudjemaa (24, 30). De Lucas a încercat din nou poarta de la distanţă, dar Nuno Claro s-a opus (32), Romario a şutat şi el pe lîngă (33).

Bărbuţ le-a dat emoţii pentru prima oară ploieştenilor în minutul 37, cînd tînărul mijlocaş a reuşit o acţiune frumoasă, dar centrarea sa a depăşit careul lui Pecanha. Scutaru s-a dovedit providenţial două minute mai tîrziu, cînd a respins în aceeaşi fază şuturile lui Teixeira şi Dore.

Repriza secundă a început tot cu Petrolul la cîrma jocului, prahovenii bifînd o nouă ratare prin Dore, care a trimis peste poartă o centrare perfectă a lui Alcenat. Timişorenii s-au apărat bine, dar nu au reuşit să trimită mingea pe spaţiul porţii apărate de Pecanha.

Elevii lui Contra au ratat o mare ocazie în minutul 66. Şutul lui Guilherme a fost respins de Nuno Claro, balonul a ricoşat la Boudjemaa, dar lovitura de cap a francezului a fost scoasă de pe linia porţii de Scutaru. Două minute mai tîrziu,  Dore a fost agăţat în careu de Petrovici, iar arbitrul a arătat punctul cu var. Penalty-ul a fost executat slab de acelaşi Dore, iar Nuno Claro a apărat.

Timişorenii au rămas în 10 oameni în minutul 83, după ce Keita a văzut al doilea galben şi au ratat o şansă bună în minutul 86, cînd Belu a scapat singur spre poarta lui Pecanha, dar Guilherme a intervenit excelent în careu şi l-a deposedat pe jucătorul lui Poli.

Presiunea de final a ploieştenilor n-a dat roade, iar meciul s-a terminat 0-0, după o partidă dominată clar de elevii lui Contra. Prahovenii pierd două puncte importante pe teren propriu şi ratează şansa de a se apropia la doar un punct de Steaua.

Echipele de start:

PETROLUL: Pecanha - Alcenat, Hoban, Benga, Guilherme - Romario, De Lucas - Boudjemaa, Teixeira, Albin - Dore
Rezerve: Bornescu, Geraldo, Mustivar, Camara, Walter, Achim, Morar

ACS POLI: Nuno Claro - Scutaru, Şeroni, Petrovici, Nicola - Belu, Trandu - Bărbuţ, Keita, Fl. Nanu - S. Szekely
Rezerve: Pap, Bocsan, Balaure, Bălace, Popovici, Dragu, Furtado

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Patronul din Superliga îl vrea pe jucătorul făcut praf de Gigi Becali: „L-aș lua oricând de la FCSB”
În plin divorț, soția lui Bogdan Vasiliu, rapidistul reținut de DNA, a transmis un mesaj neașteptat: „Mi-am făcut duș, m-am fardat...”
Stiri extrasport

Cum arată un mic-dejun sănătos? O antrenoare născută în Siberia dă 3 variante simple: „Am văzut că aici nu prea se consumă”

Are peste 150 de medalii în România, dar se teme: „Mâncarea e scumpă, masajul e scump, sper să nu fiu nevoită să fac asta! Chiar cunosc pe cineva ...”