SPORTURI  »  HANDBAL  »  CALIFICĂRI CAMPIONATUL MONDIAL DE HANDBAL 2017

România învige Italia, scor 30-28, dar mai avem doar șanse teoretice de calificare la CM

Articol de - Publicat sambata, 16 ianuarie 2016 21:14

România a bătut Italia, scor 30-28, la Conversano-Bari, în ultimul meci din a doua grupă de calificare la CM 2017.

"Tricolorii" sînt în acest moment pe primul loc, dar Austria, locul 2, mai are de jucat mîine cu Finlanda, de la ora 17 00. Singura noastră speranță de calificare este ca Finlanda să bată sau să facă egal, dar șansele sînt mici pentru că diferanța de valoare dintre cele două naționale este uriașă. Doar primul loc din grupă merge mai departe.

La egalitate de puncte, Austria va merge în play-off pentru că România nu a reușit să bată în meci la 4 goluri, joi, la Baia Mare. Austria ne-a învins la ea acasă la o diferență de 3 goluri.

Italienii ne-au pus probleme, chiar dacă în tur i-am învins clar, scor 35-22. În minutul 11, ei aveau două goluri. Baieții lui Aihan Omer n-au avut un joc prea bun în prima repriză și Italia a intrat la avantaj la finalul celor 30 de minute.

În repriza a doua, Italia a luat un avantaj de 4 goluri, românii marcînd pentru prima dată în minutul 4. România a egalat abia în minutul 52. Naționala noastră și-a respectat statutul de cvadruplă campionă mondială și a reușit să se impună contra Itlaiei.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Leo Messi, încredere totală într-o româncă! I-a dat pe mână tot imperiul lui imobiliar: „Lucrăm de peste 12 ani” » Vânzări de 530 de milioane de euro!
Fosta soție a lui Claudiu Niculescu a făcut senzație în tribune la Rapid - Farul! A atras toate privirile: „Sunt cu ochii pe David”
Marius Șumudică, gest suburban după al treilea gol al Rapidului » Derapajul antrenorului care a purtat o geacă de 1.800 de euro pe Giulești

„Înotam, iar bătăile inimii răsunau ca un motor surd: eu sunt, eu sunt, eu sunt” » Povestea răscolitoare a scriitoarei Sylvia Plath și a singurului ei sprijin într-o luptă teribilă: „Abia îmi țin capul deasupra apei”