SPORTURI  »  BASCHET  »  BCM ELBA - BC MUREŞ 72-71 (36-34)

Revanşa

Articol de GSP - Publicat duminica, 03 februarie 2008 00:00

BCM Elba a cîştigat aseară la Timişoara, la fel cum a pierdut în tur la Tîrgu Mureş, la un punct diferenţă.

Tîrgu Mureş a intrat mai bine în meci şi a condus pînă în minutul 8, moment în care Elba a început să curenteze tabela. Elevii lui Petricevici s-au aflat în avataj, atît la finalul primului sfert (20-18), cît şi pe aproape toată durata celui de-al doilea, însă fără a reuşi să se distanţeze la o diferenţă confortabilă. După 36-34 la pauză, timişorenii au avut mari emoţii în sfertul al treilea. Americanii de la Tîrgu Mureş au readus echipa lui Corui la conducere din minutul 27, iar înaintea ultimelor 10 minute Tîrgu Mureş conducea cu 57-52. Finalul a fost interzis cardiacilor. Velickovici a reuşit două coşuri de trei şi Elba a revenit. În ultimul minut tabela arăta scorul de 71-66 pentru timişoreni, dar cu două libere transformate şi o "triţă" a lui Truscott, oaspeţii au readus egalitatea. Russel a avut ocazia să-şi aducă echipa în avantaj înainte cu 30 de scunde dar a ratat amîndouă liberele acordate. Nu la fel a făcut şi Dragoslav Markovici, transferat la Elba în această iarnă, care a transformat una din loviturile libere , iar Elba s-a impus cu 72-71. Cei mai buni marcatori ai gazdelor au fost Nenad Markovici cu 19 puncte şi Pesici cu 15, iar de la Tîrgu Mureş s-au remarcat Truscott cu 18 puncte şi Mckenna cu 15.

Timişorenii au fost cei care au sărbătorit la finalul meciului de aseară Foto: Alex Hreniuc

"Arbitraj infect"

Imediat după finalul meciului, oaspeţii s-au năpustit la cabina arbitrilor pentru a contesta victoria timişorenilor. "Constestăm în mod clar acest arbitraj. Arbitraj infect. Nu trebuia să dea cele două libere în final şi intram în prelungiri. Nu ştiu dacă am mai păţit aşa ceva în întreaga mea carieră. Nu vreau să intru în polemică cu Petricevici, ar trebui să facem front comun. Nu ştiu dacă pe el îl interesează viitorul baschetului, pe mine mă interesează", a spus Mihai Corui.

Rămîn în grafic

Antrenorul timişorenilor a recunoscut că elevii săi au comis destule greşeli, dar a mărturisit că se bucură pentru victorie."Dacă pierdeam meciul şansele noastre de a accede în play-off ar fi scăzut foarte mult. Mă bucur că am cîştigat. Dacă cei de la Tîrgu Mureş vor să facă contestaţie, e problema lor. Să se analizeze la fel cum au analizat meciul nostru la Tîrgu Mureş, să se uite la ambele casete. Să se vadă cîte faulturi a făcut pivotul lor şi s-a sancţionat doar unul, la final", a spus Petricevici.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Omul cu banii de la FC Argeș iese în față și îl pune la punct pe Nicolae Dică: „100% va ieși și va spune asta despre mine!” »  Cine vine în Trivale? „O surpriză, discutăm la noapte!”
Liga 2
Omul cu banii de la FC Argeș iese în față și îl pune la punct pe Nicolae Dică: „100% va ieși și va spune asta despre mine!” » Cine vine în Trivale? „O surpriză, discutăm la noapte!”
Scos din primul „11” chiar înainte de FCSB - Petrolul: a vomitat la încălzire!

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”