INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  LAZIO

VIDEO De-a dreptul formidabilă! Atalanta a torpilat şansele lui Lazio la scudetto » Ștefan Radu, accidentat şi testat doping

Nicio pandemie nu o poate schimba pe Atalanta, revelaţia sezonului în Serie A, care a revenit incredibil de la 0-2 cu Lazio. Ştefan Radu, înlocuit în minutul 76, şi apărarea lazială s-au prăbuşit şi sunt la patru puncte de lider.

Articol de - Publicat joi, 25 iunie 2020 12:34 / Actualizat joi, 25 iunie 2020 12:34

Lazio nu poate ţine aproape de Juventus şi a eşuat şocant la restartul în Serie A. Deşi a condus cu 2-0 încă din minutul 11 la Bergamo, a terminat meciul numărată în picioare, sleită de puteri şi nimicită de devastatorul atac al Atalantei (2-3). Dacă în tur biancocelestii au revenit şi au egalat de la 0-3 la pauză, acum Dea a jucat dumnezeieşte şi a demonstrat, dacă mai era nevoie, că nicio pandemie n-o poate opri să uimească şi să se bată pentru a juca iar în grupele Ligii. Indirect, i-a făcut un serviciu lui Juventus, evadată la 4 puncte la şefie.

"Nu mai au nevoie de mine"

"De-acum echipa asta nu mai are nevoie de antrenor. Jucătorii ştiu foarte bine ce trebuie să facă şi cum să se mişte în teren", a mărturisit, după thrillerul de la Bergamo, Gian Piero Gasperini, antrenorul suspendat la acest meci. "Nerazzurrii" săi, neînvinşi de mai bine de cinci luni, de la 1-2 cu SPAL tot acasă!, au arătat ei ca aspiranţi la scudetto, nu băieţii lui Simone Inzaghi, de nerecunoscut (la fel ca golgeterul Immobile) în repriza secundă. Malinovski, autorul punctului egalizator, printr-un şut care a expediat mingea în aţe cu 106 km/h, a fost omul serii, primind nota 7 în Gazzetta dello Sport şi eclipsându-l pe Milinkovici-Savici cu eurogolul său.

Probleme musculare, nota 6

Apărarea lazială a suferit groaznic, mai ales după pauză, când toată echipa a căzut inexplicabil, de parcă tocmai alergase un maraton, nu revenise după trei luni şi jumătate de întrerupere. Ştefan Radu nu a rezistat decât 76 de minute, fiind schimbat cu Bastos la 2-2. A acuzat probleme musculare, iar după meci a fost tras la sorţi pentru testul doping. Gazzetta dello Sport l-a notat cu 6: "Cu bune şi uneori cu rele tratamente, a reuşit să limiteze pagubele". Daune admise şi de Inzaghi: "Primul şi al treilea gol erau evitabile. Nu-mi place să pierd, iar acum ne va fi şi mai greu să ne batem la titlu. Păcat de prima jumătate de oră strălucitoare!".

"Cu experienţa lui, Ştefan Radu a rezolvat destule din multele probleme avute de apărarea lazială. Nota 6"
Corriere dello Sport, cotidian italian

77 de goluria marcat Atalanta în 27 de etape, egalându-şi recordul sezonului trecut în Serie A. E al cincilea meci la rând cu minimum trei reuşite şi al 19-lea în toate competiţiile stagiunii cu 3+ înscrise

21 de meciurifără eşec a fost seria invincibilă a lui Lazio din campionat, ruptă la Bergamo. Nu mai pierduse de nouă luni, de la 0-1 cu Inter la Milano

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Stanciu a cântat după primul titlu în Cehia! Fiesta cu 4.000 de fani până spre miezul nopţii

Vlad Chiricheș a asistat la ratarea anului! Înfruntare senzațională între Inter și Sassuolo

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Gest HULIGANIC în Giulești » Atac îngrozitor la adresa siguranței presei! Jurnalist bruscat de un impresar care purta o legitimație a clubului din Superligă: „Dormiți!”
S-a întâmplat fix lucrul care l-a scos din sărite pe Șucu: „Nu pot accepta așa ceva!”
Partenera titularului de la Rapid a plecat din România: „Alte 3 luni departe de tine. Nu sunt sigură dacă devine mai greu sau mai ușor”

Cosmin Olăroiu nu ne vrea în UE, Ion Țiriac nu ne vrea în NATO! Declarații controversate în studioul GSP: „Sunt stupefiat! Nu-mi trebuie bază militară! Știți ce ar merge, în schimb?”

Ce-a pățit soția fotbalistului când a ajuns în Botoșani? „S-a dus la mall în Iași, o sută de kilometri, și ne-a spus: «Mamă, ce oraș mare»!”