Articol de - Publicat luni, 13 februarie 2023 08:54 / Actualizat luni, 13 februarie 2023 08:54

Juventus s-a impus, duminică seară, pe teren propriu, scor 1-0, în fața Fiorentinei, în runda cu numărul 22 din La Liga.

Torinezii au început bine partida și au irosit prima șansă de a marca în minutul 12. Dusan Vlahovic a recuperat balonul la mijlocul terenului, i-a pasat lui Angel Di Maria, argentinianul a șutat la poartă, însă încercarea lui a fost deviată de Luca Ranieri până la Filip Kostic, care a trimis din câțiva metri pe lângă poarta lui Pietro Terracciano.

VIDEO. Rezumat: Juventus - Fiorentina 1-0

În minutul 23, același Filip Kostic a ratat a doua ocazie a partidei pentru „Bătrâna Doamnă”. Federico Chiesa a centrat din partea dreaptă în interiorul careului, Nikola Milenkovic nu a reușit să intercepteze balonul, care a ajuns la Filip Kostic, iar sârbul a tras la poartă, goalkeeper-ul oaspeților respingând cu dificultate balonul în corner.

Val de reacții după decizia lui Radu Petrescu din FC Voluntari - FCSB: „Armaș arată ca în Mad Max. Vassaras, nu e posibil!”
FC VOLUNTARI - FCSB 1-2

Torinezii au deschis în cele din urmă scorul în minutul 34. De Sciglio a centrat în interiorul careului, Ranieri a respins balonul, mingea a ajuns la Di Maria, care i-a trimis perfect balonul lui Adrien Rabiot, mijlocașul francez reluând cu capul, din 5 metri.

Juventus a marcat din nou în minutul 59, prin Dusan Vlahovic. Locatelli a recuperat balonul la mijlocul terenului, i-a trimis balonul lui Filip Kostic, sârbul lansându-l în adâncime pe colegul de la națională, care a trimis mingea elegant, pe lângă portarul Fiorentinei. Reușita acestuia a fost însă anulată pe motiv de offside.

Oaspeții au marcat și ei în minutul 90. Saponara a centrat în interiorul careului, Locatelli a respins mingea până la marginea careului, iar Gaetano Castrovilli l-a învins pe Szczesny cu un șut superb, la colțul lung. Golul a fost anulat, deoarece Luca Ranieri, stoperul oaspeților, era în afara jocului în momentul în care centrarea a ajuns în careul lui Juventus.

S-a terminat 1-0 pentru Juventus, formație care ocupă locul 9 în clasamentul din Serie A, cu 29 de puncte. Fiorentina e pe 14, cu 24 de puncte.

Caseta meciului Juventus - Fiorentina

Clasamentul în Serie A

Gest HULIGANIC în Giulești » Atac îngrozitor la adresa siguranței presei! Jurnalist bruscat de un impresar care purta o legitimație a clubului din Superligă: „Dormiți!”
S-a întâmplat fix lucrul care l-a scos din sărite pe Șucu: „Nu pot accepta așa ceva!”
Partenera titularului de la Rapid a plecat din România: „Alte 3 luni departe de tine. Nu sunt sigură dacă devine mai greu sau mai ușor”

Cosmin Olăroiu nu ne vrea în UE, Ion Țiriac nu ne vrea în NATO! Declarații controversate în studioul GSP: „Sunt stupefiat! Nu-mi trebuie bază militară! Știți ce ar merge, în schimb?”

Ce-a pățit soția fotbalistului când a ajuns în Botoșani? „S-a dus la mall în Iași, o sută de kilometri, și ne-a spus: «Mamă, ce oraș mare»!”