INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID - BARCELONA

Articol de - Publicat luni, 22 aprilie 2024 07:06 / Actualizat luni, 22 aprilie 2024 08:34

Real Madrid a învins-o pe Barcelona, scor 3-2, în „El Clasico”, însă o fază din prima repriză a stârnit controverse. Adriy Lunin a scos in-extremis o minge de pe linia porții, însă nimeni nu și-a dat seama dacă a fost gol sau nu în timpul partidei.

În La Liga nu există tehnologia „goal line”, care arată clar dacă mingea trece de linia porții. Însă, francezii de la Canal+ au simulat faza după „El Clasico” și imaginile furnizate de tehnologie arată că balonul nu a trecut cu întreaga circumferință linia porții, în minutul 28.

FOTO. Francezii au arătat că mingea nu a intrat în poartă la cea mai nebună fază din „El Clasico”

+6 FOTO

După analiza completă făcută de francezi, Lunin rămâne cu intervenția incredibilă din minutul 28. A scos mingea care trecuse parțial de linia porții, după ce Yamal trimisese cu călcâiul.

Cum în La Liga nu există tehnologia „goal line”, faza a fost analizată în camera VAR. După 3 minute, s-a decis că balonul nu a trecut cu întreaga circumferință linia porții.

Portarul ucrainean și-a reparat parțial greșeala comisă la primul gol al catalanilor, marcat de Christensen.

Doar 6 minute au trecut până când Barcelona a marcat în poarta lui Real Madrid. Raphinha a centrat bine din corner, în 6 metri, iar Lunin a apreciat greșit și a ieșit prost pe centrare. Pe fază a fost fundașul danez de la Barcelona, care a reușit să trimită cu capul în plasă

Real Madrid a închis lupta la titlu cu Barcelona

După victoria dramatică din „El Clasico”, venită în prelungiri prin golul lui Bellingham de 3-2, Real Madrid pare că s-a desprins decisiv de Barcelona în lupta la titlu.

Madrilenii au 81 de puncte, cu 11 mai multe decât rivala catalană, cu 6 etape rămase de jucat în La Liga.

VIDEO. Rezumatul meciului Real Madrid - Barcelona 3-2

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Gest HULIGANIC în Giulești » Atac îngrozitor la adresa siguranței presei! Jurnalist bruscat de un impresar care purta o legitimație a clubului din Superligă: „Dormiți!”
S-a întâmplat fix lucrul care l-a scos din sărite pe Șucu: „Nu pot accepta așa ceva!”
Partenera titularului de la Rapid a plecat din România: „Alte 3 luni departe de tine. Nu sunt sigură dacă devine mai greu sau mai ușor”

Cosmin Olăroiu nu ne vrea în UE, Ion Țiriac nu ne vrea în NATO! Declarații controversate în studioul GSP: „Sunt stupefiat! Nu-mi trebuie bază militară! Știți ce ar merge, în schimb?”

Ce-a pățit soția fotbalistului când a ajuns în Botoșani? „S-a dus la mall în Iași, o sută de kilometri, și ne-a spus: «Mamă, ce oraș mare»!”