INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  DANEMARCA - ANGLIA

Cine transmite la TV Danemarca - Anglia, derby-ul grupei C de la Euro 2024

Articol de - Publicat joi, 20 iunie 2024 13:01 / Actualizat joi, 20 iunie 2024 14:05

Danemarca - Anglia este al doilea meci al zilei de la Euro 2024. Reeditarea semifinalei de la Euro 2020 este derby-ul grupei C, iar câștigătoarea poate obține calificarea în optimile turneului final din Germania.

Meciul dintre Danemarca și Anglia va avea loc joi, 20 iunie, de la ora 19:00. Slovenia și Serbia sunt celelalte echipe din grupa C de la turneul final din Germania. În 2021, Anglia s-a impus dramatic, scor 2-1, după un penalty transformat de Kane în minutul 104.

Danemarca - Anglia, derby-ul grupei C de la Euro 2024, va fi transmis de Pro Arena

Danemarca - Anglia, al doilea meci al zilei de la Campionatul European, va fi transmis de Pro Arena joi, 20 iunie, de la ora 19:00. Anglia lui Gareth Southgate își dorește să câștige primul Campionat European din istorie. Englezii au parte de o generație talentată, cu multe staruri, însă nu au reușit niciodată să câștige acest turneu final.

În primul meci de la Euro 2024, disputat pe 16 iunie, Anglia a învins-o la limită pe Serbia, scor 1-0, într-un meci care s-a disputat la Gelsenkirchen. Unicul gol al partidei a fost marcat de Jude Bellingham (20 de ani) în minutul 13.

Danemarca a făcut un pas greșit în primul meci din Germania. S-a împiedicat de Slovenia, după ce a condus aproape tot meciul. Christian Eriksen (32 de ani) a deschis scorul în minutul 17. Erik Janza (30 de ani) a restabilit egalitatea în minutul 77.

În semifinalele Europeanului precedent, Anglia și Danemarca au oferit o partidă extrem de echilibrată. Englezii s-au impus cu 2-1, iar departajarea a fost făcută abia în minutul 104, dintr-un penalty extrem de controversat, transformat de Harry Kane. Lovitura de pedeapsă a fost dictată după ce Sterling s-a prăbușit ușor într-un duel cu Maehle.

În istoria confruntărilor directe dintre cele două naționale, Anglia s-a impus de 8 ori, Danemarca în 4 rânduri, iar alte 3 partide s-au terminat la egalitate.

Match Preview » Danemarca - Anglia, Euro 2024

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
De ce nu iese niciodată la restaurant Iuliana Pepene: „Știți ce mi-am dat seama?!”
Stiri extrasport

„Nu mă mai uit la meciurile lui. Îi urez succes!” » Antrenorul care l-a descoperit pe Ștefan Târnovanu, mărturie dureroasă, chiar după FCSB - RFS

Gigi Becali, dezlănțuit după victoria FCSB! 3 jucători remarcați: „Nu doar că-i măresc contractul, îi iau și apartament!” + „Miculescu e jucător de luptă, o să joace cu PAOK”