FOTBAL  »  Superliga  »  CSU CRAIOVA

Universitatea Craiova a pierdut ultimul amical din Austria, cu St. Gall

Alex Mitriță, numărul 28, autorul golului Craiovei în amicalul cu St. Gall (1-2) / Foto: Faceebook Universitatea Craiova

Articol de - Publicat duminica, 30 iunie 2024 20:43 / Actualizat duminica, 30 iunie 2024 21:00

Universitatea Craiova a disputat duminică seară ultimul amical antamat în cantonamentul din Austria, împotriva elvețienilor de la St. Gall. Rezultat, 1-2, deși oltenii au început bine, cu gol marcat în minutul 10, de Alex Mitriță.

Oltenii au încheiat seria testelor disputate în cantonamentul din Austria cu 3 eșecuri și o victorie, obținută în fața Legiei Varșovia (1-0).

+33 FOTO

Universitatea Craiova, de la 1-0 la 1-2

Avantajul n-a rezistat însă prea mult pe tabelă. Trei minute mai târziu, adversarii au egalat, iar după pauză, în minutul 52, au punctat din nou: 1-2.

Și așa a rămas, întrucât oamenii lui Costel Gâlcă n-au reușit să mai amenințe cu adevărat serios poarta formației care a terminat pe 5 sezonul trecut, în Super League elvețiană.

Pe cine a titularizat Costel Gâlcă în amicalul cu St. Gall

Gâlcă a trimis în teren următorul „11”:
21. Popescu - 36. Gașpăr, 26. Zajkov, 15. Badelj, 32. Benga - 8. Oshima, 23. Căpățînă - 31. Bană, 28. Mitriță, 7. Paradela - 19. Koljic.

Pe bancă au luat loc: 1. Lazar, 38. Goga, 51. Lung, 41. Bușe, 3. Maldonado, 12. Ndong, 4. Crețu, 37. Danciu, 14. Houri, 17. Mora, 9. Ivan, 27. Barbu, 39. Ninaci, 33. Lăpădătescu, 46. Petculescu. La pauză, antrenorul Universității i-a schimbat pe Zajkov, cu Maldonado, și pe Mitriță, cu Andrei Ivan.

Patru goluri înscrise de patru oameni și opt goluri încasate

Aceasta a fost a treia înfrângere suferită de juveți în stagiul austriac, după 1-4 cu Ludogoreț (gol Carlos Mora) și 1-2 cu Pafos (gol Elvir Koljic). Reușita singurei victorii, 1-0 cu Legia Varșovia, a purtat semnătura lui Mihai Căpățână.

Golaverajul celor 4 partide, 4-8, vorbește de la sine despre problemele Universității. Patronul Mihai Rotaru a adus trei dintre cei 6 jucători doriți de Gâlcă, Oshima, Paradela și Mora, însă alți doi nu vor să vină în Superliga, deocamdată. Rotaru mai caută un fundaș central și un atacant.

VIDEO. Florin Niță prefațează meciul din optimile Euro 2024 cu Olanda: „Vreau să câștigăm în 90 de minute, am încredere în echipă”

Fanii lui Bayern blochează transferul ordonat de Vincent Kompany!
Marine Le Pen l-a distrus pe Kylian Mbappe: „Francezii s-au săturat”