INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  SPANIA

Selecționerul Spaniei vrea schimbarea regulilor la Euro! Propunerea care ar schimba jocul pentru „optimi” și „sferturi”

Luis de la Fuente și Lamine Yamal, foto: Imago Images

Articol de - Publicat marti, 09 iulie 2024 12:23 / Actualizat marti, 09 iulie 2024 13:31

Luis de la Fuente consideră că ar fi bine ca în „optimi” și „sferturi” să nu se mai joace prelungiri în caz de egalitate după 90 de minute, ci să se treacă direct la loviturile de departajare.

Spania și Franța s-au calificat în semifinalele Euro 2024 după dueluri-mamut în „sferturi”. Ambele au avut nevoie de prelungiri, Franța și de penalty-uri, pentru a trece de Germania, respectiv Portugalia.

Luis de la Fuente vrea să se treacă direct la penalty-uri dacă scorul este egal după 90 de minute

Ceea ce l-a determinat pe selecționerul Furiei Roja, Luis de la Fuente, să solicite schimbarea regulamentului la turneele finale. El propune, pur și simplu, renunțarea la cele două reprize de prelungiri și trecerea direct la penalty-uri, dacă la finele timpului regulamentar scorul este egal.

„La un turneu final lung, cum este cel de la Euro, poate că ar trebui să renunțăm la prelungiri. Poate nu într-o semifinală sau o finală, dar în tururile anterioare. Asta ar ajuta și spectacolul, pentru că jucătorii ar fi mult mai proaspeți în meciurile decisive pentru stabilirea campioanei”, a comentat De La Fuente.

Luis de la Fuente, pariul câștigător al Federației Spaniole // FOTO: Imago

La Copa America nu sunt prelungiri în „sferturi” și semifinale

Ideea selecționerului spaniol nu este nouă. Actuala Copa America se joacă deja în acest mod. Nu există prelungiri în „sferturi” în semifinale și în meciul pentru locul trei.

Dacă remiza se menține la finalul timpului regulamentar de joc, câștigătoarea este decisă direct la loviturile de departajare. Singurul joc KO în care sunt posibile prelungiri este finala.

Spaniolii s-au urcat în avion pentru un zbor de mai puțin de 45 de minute

Luis de la Fuente și-a simțit jucătorii obosiți după duelul cu Germania și a ținut să-i menajeze pe cât posibil mai mult. Așa că a decis ca echipa să facă drumul de la Stuttgart la Munchen, unde se dispută meciul, pe calea aerului. Și asta cu toate că distanța între cele două orașe este de doar 190 de kilometri, ce se parcurg cu avionul în mai puțin de 45 de minute!

„Nici Bayern, care călătorește mult, nu se urcă în avion pe o distanță atât de mică. Echipa din Munchen merge de obicei cu autocarul atunci când are meci la Stuttgart, contra lui VfB. Durata călătoriei este de puțin peste două ore în condiții de trafic obișnuit”, a comentat cotidianul german Bild.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Declarație-ȘOC în Grecia! Răzvan Lucescu e gata să demisioneze de la PAOK: „Nu am nicio problemă să-mi fac bagajele pentru București”
Și-a încheiat cariera la FCSB? Becali: „L-am sunat pe Vali: «Nu-i mai băga contractul!». Prea am fost băiat bun”

EXCLUSIV „Pe băiatul meu îl cheamă Vladimir, după Vladimir Putin!” » O campioană a României, interviu fără rezerve: „Jocurile Olimpice NU au fost un succes!”

EXCLUSIV „Securistul era arbitru de Divizia C, voia să mă racoleze” » Interviu cu actorul Mihai Călin despre teatru, viața aspră din comunism și Revoluția din '89: „I-am dat două palme Claudiei, știam că glonțul face pneumonie”