FOTBAL  »  Superliga  »  POLI IAȘI - GLORIA BUZĂU 1-2

Jucătorul pe care l-a luat la țintă Tony: „Era mort, săracul”

Antony da Silva

Articol de - Publicat sambata, 27 iulie 2024 22:27 / Actualizat sambata, 27 iulie 2024 22:47

Antony da Silva, antrenorul celor de la Poli Iași, și-a asumat răspunderea pentru înfrângerea cu Gloria Buzău, 1-2 pe teren propriu.

Tony și-a criticat elevii. Susține că le-a lipsit calmul și responsabilitatea.

Anthony da Silva și-a asumat înfrângerea, însă nu și-a iertat nici jucătorii

„În primul rând, eu trebuie să le prezint scuze suporterilor. Am intrat bine, putem să facem 2-0. Am avut mai multe ocazii în prima repriză. Cu tot respectul pentru Gloria Buzău, noi am pierdut meciul, nu ei l-au câștigat.

Asta este. Nu am cum să controlez eu cât prelungesc arbitrii meciul. Și dacă dura prima repriză încă 20, 30 de minute, nu trebuia să luăm golul. Trebuie să avem mai mult calm, responsabilitate. Cum am spus, eu sunt principalul vinovat. Vom analiza, câștigăm împreună și pierdem împreună.

Puteam să facem mai mult. Harrsion era mort, săracul, nu a făcut toată pregătirea. Așteptăm să avem un alt vârf. De restul jucătorilor sunt mulțumit, colectiv nu sunt mulțumit. Luăm golul doi mult prea ușor”, a declarat Anthony da Silva, la finalul jocului, la Fotbal Club de pe Digi Sport.

Poli Iași, la a doua înfrângere în trei meciuri din Superligă

Poli Iași – Gloria Buzău s-a terminat cu victoria oaspeților, scor 1-2. Dubla lui Ricardo Matos din minutele 45+12 și 52 a întors soarta partidei, după ce Alin Roman a deschis scorul în minutul 29. În minutul 45+6, Greab i-a apărat un penalty lui Roman.

Pentru Poli Iași este a doua înfrângere din campionat, după ce în prima etapă a pierdut cu 1-0 pe terenul lui Sepsi și s-a impus cu același scor acasă cu FC Botoșani.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Patronul milionar care merge cu metroul în București: „Fac socoteala, ies mult mai ieftin!”
Danezul care a venit să joace la Dinamo a rămas surprins de București: „Asta am făcut în prima zi” + Cum s-a trezit cu 50 de cenți în cont

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”